ورود هواپیماهای حامل کمکهای انساندوستانه به صنعا بعد از سه هفته

حق نشر عکس Reuters
Image caption سازمان ملل متحد می گوید حدود ۴۰۰ هزار کودک یمنی به دلیل سوء تغذیه با مرگ دست به گریبانند

پس از حدود سه هفته محاصره یمن توسط نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی، نخستین گروه هواپیماهای حامل دارو و کمکهای انساندوستانه وارد صنعا، پایتخت این کشور شدند.

مریتکسل ریلانو، نماینده یونیسف در یمن در توییتی نوشته: یکی از این هواپیماها که متعلق به سازمان ملل متحد است حامل ۱،۹ میلیون واحد واکسن است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه سه هواپیمای دیگر حامل کارکنان سازمان ملل متحد و سازمان صلیب سرخ جهانی هم نیز وارد پایتخت یمن شده‌اند.

نیروهای ائتلاف حدود سه هفته پیش، بعد از اینکه یک موشک از خاک یمن به سوی پایتخت عربستان پرتاب شد، محاصره را آغاز کردند. نیروهای دفاعی عربستان این موشک را که توسط شورشیان شیعه حوثی شلیک شده بود بر فراز فرودگاه ریاض منهدم کردند.

نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی گفتند که به منظور اعمال مصوبه سازمان ملل در ممنوعیت ارسال اسلحه برای حوثی‌ها، ارتباط هوایی و دریایی این کشور را محدود می‌کنند.

گروه اول هواپیماها در حالی به پایتخت یمن وارد شدند که نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان سه روز پیش اعلام کرد به محاصره هوایی یمن پایان می‌دهد. توقف محاصره بعد از آن صورت گرفت که نیروهای ائتلاف وضعیت را جهت حصول اطمینان نسبت به عدم انتقال سلاح به شورشی‌ها بررسی کردند.

به گفته مقامات رسمی هنوز هیچ کشتی‌ حامل کمک‌های انساندوستانه‌ای در بندر حدیده پهلو نگرفته است. انتظار می‌رفت اولین گروه کشتی‌های حامل کمک، روز پنج‌شنبه به حدیده برسند اما به نظر می‌رسد تاخیر کشتی‌ها به دلیل مذاکره سازمان‌های کمک‌رسانی با نیروهای ائتلاف باشد.

نیروهای کمک‌رسانی تاکید کرده‌اند که هواپیماهای حامل کمک‌های انسان‌دوستانه به تنهایی برای کاهش سختی‌هایی که مردم با آن مواجهند کافی نیست.

نیروهای کمک‌رسانی سازمان ملل متحد نسبت به پیامدهای ناگواری که دامنگیر"هزاران قربانی بی‌گناه" می‌شود هشدار داده‌اند مگر اینکه اجازه ارسال کمکهای حیاتی و اقلام اولیه مورد نیاز به تمام بنادر تحت کنترل شورشی‌ها صادر شود.

بیش از ۲۰ میلیون نفر در یمن به کمک‌های فوری انساندوستانه نیاز دارند. یازده میلیون نفر از آنها کودکان هستند که حدود ۴۰۰ هزار نفرشان از سوء تغذیه شدید رنج می برند.

نیروهای ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی سال ۲۰۱۵ در جنگ بین نیروهای وفادار به عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن و شورشیان شیعه حوثی دخالت کرد.

عربستان سعودی ایران رقیب منطقه ای خود را به حمایت از شورشیان شیعه حوثی متهم می کند، موضوعی که ایران همواره انکار کرده است.

بنا به آمار سازمان ملل از ماه مارس سال ۲۰۱۵ تاکنون در حملات هوایی بیش از هشت هزار غیر نظامی کشته و بیش از ۴۶ هزار نفر مجروح شده‌اند.

جنگ داخلی یمن تا به حال باعث کشته شدن ده هزار نفر و آواره شدن میلیون‌ها تن شده، دو میلیون و ۷۰۰ هزار نفر نیاز به کمک‌ فوری دارند و مردم با بزرگترین بحران کمبود مواد غذایی در دنیا دست به گریبان هستند.

بیشتر بخوانید:

ائتلاف به رهبری عربستان به محاصره یمن پایان می‌دهد

صلیب سرخ نسبت به شیوع دوباره وبا در یمن هشدار داد

ائتلاف عربستان 'گذرگاه های مرزی یمن را باز می کند'

سازمان ملل: یمن با بزرگترین قحطی جهان روبروست

موضوعات مرتبط