ارتش پاکستان برای مقابله با تظاهرکنندگان اسلام‌گرا 'آمادگی کامل' دارد

تظاهرات اسلام‌گرایان در کراچی حق نشر عکس EPA
Image caption عتراضات به دعوت تشکلی تندرو به نام حرکت "لبیک یا رسول الله" انجام شده است و دامنه‌اش به شهرهای دیگر از جمله لاهور و کراچی نیز رسیده است

براساس گزارشها مقامات ارتش پاکستان گفته‌اند که نیروهای ارتش "آمادگی کامل" دارند تا به دولت در متفرق کردن معترضین اسلام‌گرا کمک کند، اما در عین حال و تلویحا از دولت در برخورد با این تظاهرکنندگان، انتقاد کرده است. به گفته مقامات ارتش دولت از ظرفیت کامل نیروهای پلیس برای برخورد با این افراد استفاده نکرده است.

پیشتر و در پی به خشونت کشیده شدن تظاهرات اسلام‌گرایان در اسلام آباد، دولت پاکستان از ارتش خواسته است که برای برقراری مجدد نظم عمومی در این بخش از پایتخت وارد عمل شود.

همزمان گزارش شده است که شاهد خاقان عباسی، نخست‌وزیر پاکستان، برای بررسی اوضاع، جلسه‌ای را با شرکت مقامات ارشد کشور برگزار کرده است. گزارش شده است که ژنرال قمر جاوید باجوا، فرمانده ستاد مشترک نیروهای زمینی این کشور که پرقدرترین فرمانده نیروهای مسلح پاکستان است، نیز در این جلسه شرکت کرده است.

معترضان - که در بزرگراه فیض آباد در نزدیکی اسلام‌آباد، پایتخت، دست به تحصن زده اند - زاهد حامد، وزیر دادگستری، را به توهین به مقدسات متهم کرده‌اند و خواهان برکناری او هستند.

این اعتراضات به دعوت تشکلی تندرو به نام حرکت "لبیک یا رسول الله" انجام شده است و دامنه‌اش به شهرهای دیگر از جمله لاهور و کراچی نیز رسیده است.

بنابر گزارش‌ها، در عملیات پلیس برای متفرق کردن مردم متحصن در بزرگراه، حداقل ۲۰۰ نفر زخمی شده‌اند. برخی گزارش‎ها حکایت از آن دارد که چند نفر نیز کشته شده اند؛ تعداد تلفات جانی احتمالی هنوز رسما اعلام نشده است.

مقامات دیروز شنبه (۲۵ نوامبر/۴ آذر) برای ممانعت از پخش زنده صحنه درگیری، فعالیت چند شبکه تلویزیونی خصوصی را مدتی متوقف کردند.

وزارت کشور پاکستان اعلام کرده که در پی عملیات ناموفق پلیس، مقامات پایتخت خواهان اعزام نیروهای ارتش به محل شدند.

حق نشر عکس EPA
Image caption معترضان می گویند که وزیر دادگستری به مقدسات دین اسلام اهانت کرده است

پیشتر، حدود ۸۵۰۰ نیروی ویژه پلیس و شبه نظامی تلاش کردند که بزرگراه را باز کنند اما در پی ورود موج جدیدی از معترضان به صحنه، ناچار به عقب نشینی شدند.

پلیس و نیروهای امنیتی سعی کردند که با استفاده از گاز اشک آور و گلوله های پلاستیکی تظاهرات کنندگان را پراکنده کنند که معترضان با پرتاب سنگ به آنها حمله کردند.

حق نشر عکس EPA
Image caption معترضان می گویند که وزیر دادگستری به مقدسات دین اسلام اهانت کرده است

معترضان حدود دو هفته است که این بزرگراه را مسدود کرده اند و خواهان برکناری وزیر دادگستری پاکستان هستند.

آنها زاهد حامد را به خاطر تغییر در نحوه اشاره به خاتمیت پیامبر اسلام در متن قسم نمایندگان جدید پارلمان به توهین به مقدسات متهم کرده اند.

زاهد حامد با عذرخواهی از بابت این موضوع، آن را ناشی از یک خطای سهوی دانسته ولی عذرخواهی وی تاثیری در آرام شدن اوضاع نداشته است.

حق نشر عکس EPA
Image caption اسلام‌گرایان از بیش از دو هفته پیش، یک بزرگراه عمده را بند آورده و خواستار برکناری وزیر دادگستری پاکستان هستند

به گزارش رسانه‌های پاکستان، معترضان به منزل زاهد حمید در ایالت پنجاب هم حمله کرده اند؛ او و خانواده اش در منزل حضور نداشتند.

حق نشر عکس EPA
Image caption برخی گزارش‎ها حکایت از آن دارد که چند نفر نیز کشته شده اند؛ تعداد تلفات جانی احتمالی هنوز رسما اعلام نشده است

موضوعات مرتبط