لیبی از غرق شدن ۳۱ مهاجر در سواحل خود خبر داد

حق نشر عکس Reuters
Image caption در یک قایق ۳۱ مسافر غرق شدند اما ۶۰ نفر نجات پیدا کردند. امدادگران از قایق دوم ۱۴۰ نفر را نجات دادند

مقامات در لیبی اعلام کرده‌اند که سانحه واژگون شدن یک قایق حامل مهاجران آفریقایی در سواحل غربی این کشور حداقل ۳۱ کشته برجای گذاشته است.

نیروی دریایی لیبی روز شنبه (۲۵ نوامبر) از دو عملیات جداگانه در آب‌های ساحلی "القره بوللی" - واقع در ۶۰ کیلومتری شرق طرابلس، پایتخت - خبر داد و اعلام کرد که در مجموع حدود ۲۰۰ نفر را نجات داده است.

در یک قایق ۳۱ مسافر غرق شدند اما ۶۰ نفر نجات پیدا کردند. امدادگران از قایق دوم ۱۴۰ نفر را نجات دادند.

هوای مساعد در منطقه باعث شده است که تلاش مهاجران برای رسیدن به کشورهای اروپایی مانند ایتالیا از راه مدیترانه شتاب تازه‌ای پیدا کند. بسیاری از این مهاجران از قایق‌های کوچک و غیرایمن استفاده می کنند که سفرشان را بسیار خطرناک می‌کند.

گروه فرانسوی غیردولتی "اس‎او‌اس مدیترانه" روز شنبه اعلام کرد که حدود ۴۰۰ نفر را از یک قایق آسیب دیده در آب‌های بین المللی نزدیک سواحل لیبی نجات داده است.

از طرف دیگر، گارد ساحلی لیبی می‌گوید که ۲۵۰ نفر را روز پنجشنبه نجات داد. نیروی دریایی ایتالیا هم روز جمعه از نجات حداقل ۱۱۰۰ نفر خبر داد.

در سال میلادی جاری ده‌ها هزار مهاجر غیرمجاز با گذشتن از دریای مدیترانه، خود را از شمال آفریقا به ایتالیا رسانده اند که یک چهارم آنها، تنها در ماه ژوئن از این مسیر گذشتند.

موضوعات مرتبط