روسیه بمباران غیرنظامیان در سوریه را تکذیب کرد

بمب افکن روسی در آسمان سوریه حق نشر عکس handout via reuters
Image caption روسیه متحد کلیدی بشار اسد در جنگ داخلی سوریه است

روسیه حمله جنگنده هایش در روز یکشنبه به روستایی در شرق سوریه که به گفته فعالان ده ها غیرنظامی در آن کشته شدند را رد کرده است.

دیدبان حقوق بشر سوریه که در بریتانیا مستقر است یک روز پیشتر گفت که ۵۳ غیرنظامی در روستای الشفاه کشته شدند درحالی که وبسایت "دیرالزور۲۴" شمار کشته ها را ۲۵ نفر ذکر کرد.

هر دو گفتند که هواپیماهای روسیه، که در نبرد با "داعش" از نیروهای دولتی سوریه حمایت می کنند، در آن حمله نقش داشتند.

اما وزارت دفاع روسیه روز دوشنبه پافشاری کرد که جنگنده های این کشور الشفاه را بمباران نکرده اند.

در بیانیه وزارت دفاع روسیه آمده است: "نیروهای هوافضای روسیه در سوریه خارج از مراکز جمعیتی را هدف می گیرند، فقط تاسیساتی که متعلق به گروه های تروریستی بین المللی است."

"گزارش های دیدبان حقوق بشر سوریه، که در بریتانیا قرار دارد، در مورد حملات ادعایی توسط جنگنده های نیروی هوافضای روسیه به روستای الشفاه یک خبر جعلی دیگر است."

وزارت دفاع روسیه پیشتر در بیانیه ای گفته بود که شش بمب افکن دوربرد "تی یو-۲۲ ام ۳" روز یکشنبه پست های فرماندهی و مواضع داعش در استان دیرالزور را هدف گرفتند. الشفاه در دیرالزور قرار دارد.

"دیرالزور۲۴" که یک وبسایت خبری فعالان سوری است، گزارش داد که روز یکشنبه ساختمان های یک مجتمع مسکونی که محل سکونت چند خانواده آواره بود بمباران شد.

به گفته این وبسایت اکثریت ۲۵ نفری که کشته شدند زنان و کودکان بودند و افزود که شمار کشته ها ممکن است افزایش یابد چون قربانیان زیادی در زیر آوار هستند.

دیدبان حقوق بشر سوریه، که بر شبکه ای از منابع مطلق در داخل سوریه تکیه می کند، هم گفت که ساختمان های مسکونی هدف قرار گرفتند و ۲۱ کودک در میان کشته ها هستند.

الشفاه در کرانه شرقی رود فرات در حدود ۱۱۰ کیلومتری جنوب شهر دیرالزور و ۱۴ کیلومتری مرز عراق قرار دارد.

این روستا درست در شمال بوکمال است، شهری که سربازان ارتش سوریه و شبه نظامیان متحد آن پیشتر در ماه جاری با پشتیبانی هوایی روسیه گرفتند.

همزمان استفان دی میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل، گفت که دولت سوریه هنوز حضور در مذاکرات صلح در ژنو که قرار است روز سه شنبه شروع شود را تایید نکرده است.

روزنامه سوری الوطن گزارش داد که هیات دولت عزیمت به سوی محل مذاکرات را به دلیل پافشاری مخالفان بر کناره گیری بشار اسد از قدرت به تاخیر انداخته است.

آقای اسد که نیروهایش در دوسال گذشته رشته شکست هایی را بر شورشیان تحمیل کرده اند هفته پیش به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، گفت که "آماده دیالوگ با همه کسانی است که می خواهند به راه حلی سیاسی دست پیدا کنند."

آقای دی میستورا گفت در پرتو اظهارات آقای اسد انتظار دارد دولت در مذاکرات شرکت کند و تاکید کرد که او "هیچ پیش شرطی را از هیچ کسی نمی پذیرد."

موضوعات مرتبط