واشنگتن‌پست: اتهام جعلی تجاوز جنسی علیه قاضی آلاباما را منتشر نکردیم

نمایی از ورود ساختمان روزنامه واشنگتن‌پست حق نشر عکس Getty Images
Image caption واشنگتن‌پست می‌گوید هدف یک ئوطئه برنامه‌ریزی شده برای بی‌اعتبار کردن این روزنامه قرار گرفته بوده است

روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست می‌گوید که از عملیات یک گروه که "عامدانه" زنی را تحت عنوان قربانی تجاوز جنسی قاضی روی مور به دفتر این روزنامه معرفی کرده بودند، مطلع شده و جلوی انتشار این خبر جعلی را گرفته است.

آن‌طور که این روزنامه آمریکایی گزارش کرده، ماجرا از آنجا آغاز شد که یک زن با مراجعه به یکی از گزارشگران این نشریه مدعی شد که روی مور، قاضی سابق ایالت آلاباما و کاندیدای فعلی جمهوری‌خواهان برای ورود به مجلس سنا، سال‌ها پیش و هنگامی که این زن تنها ۱۵ سال داشته به او تجاوز و او را باردار کرده است.

پس از این ادعا، گزارشگران تحقیقی واشنگتن‌پست برای بررسی صحت و سقم این ادعا وارد عمل شدند و دریافتند که نه تنها ادعای این زن جعلی و فاقد اعتبار است، بلکه او از سوی یک نهاد غیردولتی به نام پراجکت وریتاس استخدام شده تا با ترغیب کردن رسانه‌های گروهی بزرگ به انتشار اخبار جعلی، آنها را بی‌اعتبار کند.

واشنگتن‌پست می‌گوید که این ماجرا بخشی از یک عملیات تخریبی علیه رسانه‌های اصلی در ایالات متحده بوده است.

همزمان موسسه پراجکت وریتاس با انتشار چند توییت و ویدئو در واکتش به گزارش امروز سه‌شنبه ۲۸ نوامبر (هفتم آذر) واشنگتن‌پست، اعتبار و بی‌طرفی این نشریه را زیر سوال برده و می‌گوید که ادعای این روزنامه مبنی بر "هدف یک عملیات تخریبی قرار گرفتن" بهانه‌ایست برای "انحراف اذهان عمومی".

این موسسه می‌گوید که هدفش "تحقیق و افشای فساد" است.

همزمان در شبکه‌های اجتماعی بسیاری از روزنامه‌نگاران در حمایت از واشنگتن‌پست نوشته‌اند تلاش ناکام مانده برای انتشار خبر جعلی در این روزنامه، در نهایت به نفع آن تمام شده است.

اخبار مربوط به اتهام‌های آزار جنسی قاضی روی مور، در چند هفته گذشته یکی از اصلی‌ترین اخبار آمریکا بوده است.

روی مور هفتاد ساله است و پیش از این یکی از قاضی‌های دیوان عالی ایالت آلاباما بوده است. آقای مور خود را مسیحی معتقدی معرفی می‌کند که می‌خواهد از ارزش‌های سنتی مسیحیان و جمهوری‌خواهان دفاع کند. از جمله آنها، ممانعت از ازدواج همجنس‌گراها و جلوگیری از آزادی سقط جنین.

در دور مقدماتی، آقای مور توانست رقیب درون حزبی خود را که آن زمان از حمایت دونالد ترامپ برخوردار بود، کنار بزند و نامزد حزب جمهوری‌خواه در انتخابات شود.

بعد از آن روزنامه واشنگتن پست، با زنانی صحبت کرد که مدعی بودند در دوره نوجوانی‌شان وقتی که آقای مور سی ساله بوده به آنها دست درازی کرده است؛ گزارش‌هایی که روند پیش‌تازی آقای مور را با وقفه روبه‌رو کرد.

تا به حال هفت زن به آقای مور چنین اتهاماتی زده‌اند. یک نفر از این زنان می‌گوید در زمان واقعه چهارده ساله بوده است. سن قانونی برای داشتن روابط جنسی با رضایت طرفین در ایالت آلاباما ۱۶ سال است.

بیشتر بخوانید:

حمایت دونالد ترامپ از سیاست‌مدار متهم به تعرض به نوجوانان

اتهام‌های جنسی قاضی‌القضات آلاباما و نتایج سرسختی‌اش

نامزد جمهوری خواه سنا آزار جنسی دختر نوجوان را رد کرد

دو نفر از این هفت زن می‌گویند که به آنها تجاوز هم شده است.

دو زن دیگر هم هستند که می‌گویند در حدود بیست سالگی آقای مور به آنها دست درازی کرده است.

با وجود این، آقای مور همه این اتهام را رد کرده و امروز (سه‌شنبه هفتم آذر) یک بار دیگر تأکید کرده که از نظر او این ادعاها با انگیزه‌های سیاسی طرح شده‌اند.

ادعایی که به نظر می‌رسد مورد حمایت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا هم قرار گرفته است.

آقای ترامپ که در روزهای نخست طرح شدن این اتهامات گفته بود "اگر اینها درست از آب درآید روی مور باید کنار بکشد"، با نزدیک‌تر شدن به روز انتخابات ایالتی در آلاباما، به حمایت از روی مور پرداخت و گفت: "ما در سنا به یک لیبرال دموکرات دیگر نیازی نداریم."

این اظهارنظر از سوی دموکرات‌ها "سیاسی‌کاری" تعبیر شده است، آنها می‌گویند آقای ترامپ که به شدت در پی تأیید لوایح و برنامه‌های خود در مجلس سنا است، برخورداری از رأی یک سناتور جمهوری‌خواه را به حق زنانی ترجیح داده است که می‌گویند قربانی آزارهای جنسی "روی مور" بوده‌اند.

اما در برابر، کاخ‌سفید می‌گوید که میان برخورد با ادعاهای جنسی علیه کسانی چون سناتور ال فرانکن (دموکرات) و روی مور یک تفاوت فاحش وجود دارد و آن این که سناتور ال فرانکن اتهام آزار جنسی علیه خود را پذیرفته و بابت آن رسما عذرخواهی کرده است اما روی مور این اتهام‌ها را رد می‌کند.

بنابر این موضع‌گیری، حامیان قاضی روی مور می‌گویند از آنجا که او اتهامات را رد می کند و آنها را برگرفته از انگیزه‌های سیاسی می‌داند، تا هنگامی که ادعاها علیه او در دادگاه به اثبات نرسیده، باید بنا بر اصل برائت با این نامزد مجلس سنا برخورد شود.

بیشتر بخوانید

شکایت آزار جنسی گریبان سناتور دموکرات آمریکا را هم گرفت

کناره گیری عضو کنگره از کمیته قضایی در پی تحقیق درباره آزار جنسی

اتهامات آزار جنسی دامن پیکسار و دیزنی را هم گرفت

کوین اسپیسی به خاطر اتهامات آزار جنسی از یک فیلم هالیوودی حذف شد

آکادمی اسکار هاروی واینستین را اخراج کرد