'ترامپ به دنبال انتقال سفارت آمریکا در اسرائیل به بیت‌المقدس است'

سفارت آمریکا حق نشر عکس AFP
Image caption سفارت فعلی آمریکا در تل‌آویو

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا "فعالانه" درحال بررسی نحوه انتقال سفارت این کشور در اسراییل از تل آویو به بیت المقدس است.

مایک پنس معاون ریاست جمهوری آمریکا با اعلام این خبر روز سه‌شنبه (هفتم آذر - ۲۸ نوامبر) به یکی از وعده‌های انتخاباتی آقای ترامپ جانی تازه بخشیده است.

دونالد ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی‌اش وعده داد که در اولین روز آغاز کارش، سفارت آمریکا را به بیت‌المقدس انتقال دهد تا به این ترتیب حمایت آمریکا را از اسرائیل نشان دهد.

با این حال تابستان امسال، روز پنجشنبه (یکم ژوئن) اجرای مصوبه کنگره را برای شش ماه دیگر به تاخیر انداخت اما وعده داد که سفارت سرانجام به بیت‌المقدس منتقل خواهد شد.

مایک پنس معاون رییس جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه ۲۸ نوامبر این خبر را طی سخنرانی‌اش در هیات نمایندگی اسراییل در سازمان ملل متحد به مناسبت هفتاد سالگی رای سازمان ملل متحد مبنی بر تاسیس این کشور اعلام کرد.

آقای پنس در این سخنرانی گفت: ۲۰ سال است که کنگره آمریکا و دولت‌های این کشور درباره انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به بیت المقدس ابراز تمایل کرده‌اند و همین حالا که من اینجا صحبت می‌کنم رییس‌جمهوری درحال بررسی زمان و نحوه انتقال این سفارت‌خانه است.

این خبر با کف مرتب حاضران در هیات نمایندگی اسراییل همراه شد.

کنگره آمریکا در سال ۱۹۹۵ میلادی با تصویب قانونی دستور انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس را صادر کرد ولی این مصوبه به خاطر هزینه دیپلماتیک بالایی که می‌تواند برای منافع آمریکا داشته باشد از جمله واکنش شدید متحدان عرب واشنگتن، هیچ‌گاه اجرا نشده است.

روسای جمهوری آمریکا - بیل کلینتون، جورج بوش و باراک اوباما - طی دو دهه گذشته هر شش ماه یک دفعه با امضای دستورالعملی اجرای مصوبه کنگره را به تاخیر انداخته‌اند.

اگر قرار باشد رییس جمهوری آمریکا این بار نیز انتقال این سفارت‌خانه به تاخیر بیندازد این هفته موعد امضای سندی است که اجرای دستورالعمل کنگره را به شش ماه دیگر محول کند.

معاون رییس جمهوری آمریکا قرار است ماه آینده به اسراییل سفر کند و پیام "قاطعیت و تعهد آمریکا" برای نزدیک‌تر کردن دو کشور به اسراییل ببرد.

این مقام آمریکایی درعین حال گفت "روزگار اسراییل ستیزی" در سازمان ملل متحد به پایان رسیده است.

اسرائیل بیت‌المقدس را شهری یکپارچه و پایتخت ابدی خود می‌داند. در مقابل فلسطینیان می‌گویند بیت‌المقدس شرقی باید در آینده پایتخت کشور مستقل فلسطین باشد.

اسرائیل در جنگ سال ۱۹۶۷، با شکست ارتش اردن، شرق بیت‌المقدس را تصرف کرد و در سال ۱۹۸۰ کل بیت المقدس را بخشی از خاک خود اعلام کرد.

اسرائیل می‌گوید که حق حکم‌رانی بر آن را به طور انحصاری از آن خود می‌داند اما جامعه بین‌المللی از جمله آمریکا و اروپا، این منطقه را طبق قانون بین‌المللی، یک منطقه اشغال شده می‌دانند.

چند کشور در بیت‌المقدس کنسول‌گری دارند و اغلب، نام آن را دفتر نمایندگی خود در بیت‌المقدس و مناطق فلسطینی می‌نامند، نه سفارت یا دفتر نمایندگی نزد اسرائیل.

دولت‌های گذشته آمریکا، از ۷۰ سال پیش تا کنون، موضعشان این بوده است که سرنوشت بیت‌المقدس باید با مذاکرات بین دو طرف معین شود و اقدامی نمی‌کنند که به معنی موضع‌گیری برای تاثیرگذاری بر نتیجه چنین مذاکراتی باشد.

جورج دبلیو بوش، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، در کارزارهای انتخاباتی‌اش وعده انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به بیت‌المقدس را داده بود ولی بعد که آن را عقب انداخت، گفت که "دولت من متعهد می‌ماند که روند انتقال سفارت‌مان به بیت‌المقدس را آغاز کند."