'سفر هیات اروپایی به آمریکا برای رایزنی درباره برجام'

حق نشر عکس Gettyimages
Image caption به گزارش سی‌ان‌ان، اعضای این هیات بدون دعوت قبلی به آمریکا می‌روند

بر اساس گزارش‌ها بریتانیا، فرانسه و آلمان هیاتی بلندپایه را راهی واشنگتن کرده‌اند تا از توافق هسته‌ای ایران در کنگره ایالات متحده آمریکا دفاع کند.

شبکه آمریکایی سی‌ان‌ان با انتشار این خبر گزارش داده است که اعضای این هیات که "بدون دعوت قبلی" این هفته به آمریکا می‌روند، قصد دارند فشارها بر متحد آمریکایی خود را برای حفظ برجام افزایش دهند.

سی‌ان‌ان این خبر را به نقل از دیپلمات ارشد یکی از این سه کشور اعلام کرده که نامی از او نبرده است.

به گفته این مقام مطلع، دیپلمات‌های ارشد سه کشور بریتانیا، فرانسه و آلمان قرار است پنج‌شنبه ۳۰ آوریل و جمعه یکم دسامبر با افرادی از کنگره، وزارت خارجه و احتمالا کاخ سفید دیدار داشته باشند.

کنگره آمریکا، تا کمتر از دو هفته دیگر، ۲۱ آذرماه، فرصت دارد که درباره برجام تصمیم بگیرد.

دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا مخالف جدی برجام است و تصمیم‌گیری درباره پایبندی آمریکا به برجام یا خروج از آن را به کنگره سپرده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption به جز خانم موگرینی (راست) بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا هم برای رایزنی درباره برجام به آمریکا سفر کرده بود

بر خلاف آمریکا، سایر کشورهای گروه پنج به علاوه یک مخصوصا کشورهای اروپایی خواهان حفظ برجام هستند. پیش‌تر در اوایل نوامبر امسال فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و همچنین بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا برای رایزنی درباره حفظ این توافق به واشنگتن سفر کرده بودند.

هر دو گروه مخالفان و موافقان برجام در حال مذاکره برای اعمال نظرات خود در کنگره هستند.

جان کری، وزیر سابق خارجه آمریکا، دیروز در دفاع از برجام گفت اگر این توافق نبود اکنون جنگ با ایران شروع شده بود. او گفته که حسنی مبارک، رییس جمهور وقت مصر و ملک عبدالله، پادشاه وقت عربستان در دیدار با مقام‌های آمریکایی خواهان بمباران ایران بوده‌اند.

به گفته جان کری، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل هم خواهان حمله به ایران شده بود.

آقای کری هشدار داده که برهم زدن برجام می‌تواند به جنگی دیگر منجر شود.