در خواست سازمان ملل از قدرت‌های جهانی برای نجات محاصره‌شدگان حومه دمشق

غوطه حق نشر عکس Getty Images
Image caption کامیون‌های امدادرسانی - سازمان ملل وضعیت چهارصد هزار ساکنان غوطه را وخیم گزارش کرده و خواستار ایجاد شرایط ارسال کمک‌های فوری برای آنها شده است

سازمان ملل خواستار افدام بین‌المللی فوری برای تخلیه نیازمندان به خدمات درمانی در غوطه شرقی شده است.

روز پنجشنبه، ۹ آذر (۳۰ نوامبر)، یان اگلاند، مسئول عملیات بشردوستانه سازمان ملل، با هشدار در مورد وضعیت حدود پانصد تن از ساکنان منطقه غوطه شرقی در نزدیکی دمشق، پایتخت سوریه، از قدرت‌های جهانی خواست تا هر چه سریعتر برای تخلیه این افراد اقدام کنند. وی وضعیت این منطقه را یک "فوریت بشردوستانه" توصیف کرده است.

غوطه شرقی تحت تسلط شورشیان مخالف دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، است و از سال ۲۰۱۳ میلادی در محاصره نیروهای دولتی قرار داشته است. اگرچه قرار است در این منطقه آتش‌بس برقرار شده باشد، اما طی چند هفته اخیر آتشباری سنگین توپخانه و حملات هوایی نیروهای دولتی همچنان ادامه داشته است.

آقای اگلاند گفته است که این پانصد نفر که تعدادی از آنان به شدت زخمی یا بیمار و نیازمند رسیدگی فوری پزشکی هستند قبلا اجازه خروج از منطقه تحت محاصره نیروهای دولتی را دریافت کرده و در انتظار آن بوده‌اند که نیروهای دولتی امکان تخلیه آنان را بدهند. حدود یکصد و شصت تن از آنان نیز کودکان دچار سوء تغذیه شدید هستند.

+ روسیه بمباران غیرنظامیان در سوریه را تکذیب کرد

+ 'مرگ ده ها غیرنظامی' در حملات هوایی روسیه در سوریه

+ توافق پوتین، روحانی و اردوغان برای برگزاری کنگره صلح سوریه

حق نشر عکس Getty Images
Image caption پس از بیش از چهار سال محاصره توسط نیروهای دولتی بسیاری از کودکان در غوطه با سوء تغذیه شدید دست به گریبان هستند

بیمارستانی که این افراد باید به آن منتقل شوند تنها ۴۵ دقیقه با این منطقه فاصله دارد و سازمان ملل امکانات حمل بیماران به بیمارستان را فراهم کرده است.

مسئول عملیات بشردوستانه سازمان ملل با انتقاد از شدت حملات به این منطقه، گفته است که وعده آتش‌بس و کاهش عملیات جنگی در غوطه به اجرا در نیامده و افزوده است که "اینجا منطقه کاهش عملیات نیست، آنچه که مردم شاهد هستند، تشدید هر چه بیشتر حملات است."

وی خواستار تعلیق عملیات نظامی شده تا امدادگران بتوانند مواد غذایی مورد نیاز حدود ۴۰۰ هزار تن از ساکنان این شهر را به آنان برساند. یان اگلاند گفته است که "پس از سال‎ها محاصره، وضعیت ساکنان غیرنظامی مصداق واقعی یک بحران بشردوستانه است."

پیشتر، صندوق کودکان سازمان ملل - یونیسف - براساس تحقیقاتی که چند هفته پیش انجام داده بود گزارش کرد که حدود ۱۲ درصد از کودکان ساکن این منطقه دچار سوء تغذیه شدید هستند و این وضعیت به خصوص در میان کودکان خردسال بیشتر مشاهده می‌شود.

ساکنان شهر همچنین با کمبود شدید دارو دست به گریبان هستند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption چهار سال محاصره و درگیری بخش‌های بزرگی از شهر را ویران کرده است

موضوعات مرتبط