زمان کناره گیری امپراتور ژاپن اعلام شد

امپراتور آکی‌هیتو و خانمش میچیکو حق نشر عکس AFP/GETTY IMAGES
Image caption امپراتور آکیهیتو که در این عکس با خانمش میچیکو دیده می شود گفته است که کهولت سن انجام وظیفه را برایش دشوار کرده است

تنو آکیهیتو، امپراتور ۸۳ ساله ژاپن، ماه آوریل ۲۰۱۹ به‌طور رسمی کناره‌گیری می‌کند.

شینزو آبه، نخست وزیرژاپن ، مدت کوتاهی پس ازنشست یک هیئت دولت و سلطنتی برای بحث دربارۀ زمان کناره‌گیری امپراتور اعلام کرد که او به تاریخ ۳۰ آوریل ۲۰۱۹ کناره گیری می‌کند.

امپراتور ژاپن سال گذشته گفته بود که سن و سلامتش انجام وظایف را برایش دشوار کرده است.

زمان کناره‌گیری او که طی دو قرن اخیر نخستین کناره‌گیری یک امپراتور در این کشور است موضوع بحث های داغ در میان مردم بوده است.

فرزند او شاهزاده نروهیتو در ماه مه ۲۰۱۹ جانشین او خواهد شد.

امپراتور در ژاپن هیچ قدرت سیاسی ندارد و سمتی کاملا تشریفاتی است. تحلیف رئیس دولت، اعلام رسمی قوانین جدید، و استقبال از مقامات حکومتی خارجی از جمله وظایف امپراتور است. مقام پادشاه ژاپن با مذهب شینتو پیوند دارد و امپراطور هنوز مراسم مذهبی را انجام می دهد.

طبق یک نظرسنجی اکثریت مردم ژاپن از تمایل امپراتور برای کناره گیری حمایت کرده و گفته‌اند باید کناره‌گیری امپراتور در کشور قانونی شود.

طرفداری مردم برای تمایل کناره‌گیری امپراتور اخیرا افزایش یافته است و دولت ژاپن در سال جاری اقدام به تصویب طرحی کرد که به او اجازه می‌دهد کنار برود. اما این طرح صرفا همین دفعه اجاز داده است تا امپراتور کناره‌گیری کند و به پسر او یا جانشین بعدی او اجازه نمی‌دهد دست به چنین اقدامی بزنند.

امپراتور ژاپن که عمل جراحی قلب شده و برای درمان سرطان پروستات تحت مراقبت بوده است پس از مرگ پدرش، هیروشیو، در سال ۱۹۸۹ به تخت سلطنت نشست.

موضوعات مرتبط