انفجار در اداره پلیس در جنوب تاجیکستان یک کشته برجا گذاشت

شهر قرغان تپه
Image caption شهر قرغان تپه در حدود یکصد کیلومتری جنوب شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، واقع است.

در اثر یک انفجار در اداره پلیس شهر قرغان تپه، در جنوب تاجیکستان، یک افسر پلیس جان خود را از دست داده است.

دلایل این انفجار معلوم نیست، ولی عمرجان امامعلی، سخنگوی وزارت کشور تاجیکستان، به بی بی سی گفت که این "یک حادثه ناخوش (ناگوار) " است و تحقیق در این زمینه شروع شده است.

آقای امامعلی احتمال حمله تروریستی بودن این واقعه را رد کرد و گفت این انفجار ناشی از استفاده مواد منفجره موجود در اداره پلیس بوده است.

این حادثه تقریبا حوالی ساعت ۱۹ به وقت محلی صورت گرفته است. برخی منابع گفته‌اند که افسر کشته شده محی‌الدین زاهدف، ۳۱ ساله، نوبتدار (نگهبان وقت) اداره پلیس بوده است.

به گفته این منابع یک فرد دیگر هم در این حادثه مجروح و به بیمارستان منتقل شده است. شدت انفجار به حدی بوده که بام ساختمان اداره پلیس آسیب دیده است.

شاهدان عینی می‌گویند که ساعتی پس از انفجار مردم زیادی در پیرامون اداره پلیس جمع شدند و راه مسدود شده است. محل انفجار از سوی کارمندان مسلح پلیس احاطه شده است.

کمیسیونی عبارت از کارمندان پلیس و دادستانی به تحقیق این حادثه آغاز کرده است.

در یک سال اخیر این دومین مورد انفجار در شهر قرغان تپه، مرکز ولایت ختلان، در جنوب تاجیکستان است. در ماه مارس گذشته هم انفجاری در این شهر رخ داد که در اثر آن پاسبان یک مدرسه کشته شد.

مقامات انفجار ماه مارس را یک حمله تروریستی خوانده و گفته بودند که عامل آن یک طرفدار گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) بوده است. این فرد بعدها بازداشت و برای مدت طولانی به زندان محکوم شد.

شهر قرغان تپه در حدود یکصد کیلومتری جنوب شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، واقع است. در زمان جنگ داخلی این شهر از مناطق عمده درگیریها میان گروههای طرفدار دولت و مخالفان وقت آن بود.

بخشی از نیروهای پایگاه نظامی روسیه با بیش از هفت هزار نیرو در این شهر مستقر است.

همچنین به گفته شاهدان عینی به دنبال این انفجار نیروهای پلیس در دوشنبه، پایتخت، به حالت آماده باش در آمدند.

موضوعات مرتبط