ترامپ ممکن است 'هفته آینده' بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت بشناسد

سفارت آمریکا حق نشر عکس AFP
Image caption سفارت آمریکا در تل‌آویو

رسانه‌های آمریکایی می‌گویند دونالد ترامپ بنا دارد هفته آینده بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت بشناسد و تصمیمش مبنی بر موافقت با انتقال سفارت ایالات‌متحده از تل آویو به بیت‌المقدس را رسما اعلام کند.

تصمیمی که می‌تواند به دور جدید تنش‌ها میان اسرائیل و فلسطینی‌ها منجر شود و امیدواری برای از سرگرفته شدن مذاکرات صلح خاورمیانه را به یاس تبدیل کند.

در صورت اعلام چنین تصمیمی از سوی آقای ترامپ، آمریکا رسما بیت‎المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت خواهد شناخت؛ موضوعی که سازمان ملل متحد هم با آن مخالفت کرده و بیت‌المقدس شرقی را جزئی از خاک اسرائیل نمی‌داند.

آقای ترامپ در دوران کارزارهای انتخاباتی به اسرائیل و یهودیان حامی این کشوردر آمریکا وعده داده بود که در صورت ورود به کاخ‌سفید زمینه را برای انتقال سفارت کشورش به تل آویو فراهم خواهد کرد، تصمیمی که روسای جمهور قبلی آمریکا هم به رغم اظهار موافقت با آن از عملی کردنش طفره رفتند.

چند روز پیش هم مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا خبر داده بودکه دونالد ترامپ"فعالانه" درحال بررسی نحوه انتقال سفارت این کشور در اسرائیل از تل آویو به بیت‌المقدس است.

کنگره آمریکا در سال ۱۹۹۵ میلادی با تصویب قانونی دستور انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس را صادر کرد ولی این مصوبه به خاطر هزینه دیپلماتیک بالایی که می‌تواند برای منافع آمریکا داشته باشد از جمله واکنش شدید متحدان عرب واشنگتن، هیچ‌گاه اجرا نشده است.

روسای جمهوری آمریکا - بیل کلینتون، جورج بوش و باراک اوباما - طی دو دهه گذشته هر شش ماه یک دفعه با امضای دستورالعملی اجرای مصوبه کنگره را به تاخیر انداخته‌اند.

اگر قرار باشد رییس جمهوری آمریکا این بار نیز انتقال این سفارت‌خانه به تاخیر بیندازد این هفته موعد امضای سندی است که اجرای دستورالعمل کنگره را به شش ماه دیگر محول کند.

معاون رییس جمهوری آمریکا قرار است ماه آینده به اسرائیل سفر کند و پیام "قاطعیت و تعهد آمریکا" برای نزدیک‌تر کردن دو کشور به اسرائیل ببرد.

این مقام آمریکایی درعین حال گفت "روزگار اسرائیل ستیزی" در سازمان ملل متحد به پایان رسیده است.

اسرائیل بیت‌المقدس را شهری یکپارچه و پایتخت ابدی خود می‌داند. در مقابل فلسطینیان می‌گویند بیت‌المقدس شرقی باید در آینده پایتخت کشور مستقل فلسطین باشد.

اسرائیل در جنگ سال ۱۹۶۷، با شکست ارتش اردن، شرق بیت‌المقدس را تصرف کرد و در سال ۱۹۸۰ کل بیت المقدس را بخشی از خاک خود اعلام کرد.

اسرائیل می‌گوید که حق حکم‌رانی بر آن را به طور انحصاری از آن خود می‌داند اما جامعه بین‌المللی از جمله آمریکا و اروپا، این منطقه را طبق قانون بین‌المللی، یک منطقه اشغال شده می‌دانند.

چند کشور در بیت‌المقدس کنسول‌گری دارند و اغلب، نام آن را دفتر نمایندگی خود در بیت‌المقدس و مناطق فلسطینی می‌نامند، نه سفارت یا دفتر نمایندگی نزد اسرائیل.

دولت‌های گذشته آمریکا، از ۷۰ سال پیش تا کنون، موضعشان این بوده است که سرنوشت بیت‌المقدس باید با مذاکرات بین دو طرف معین شود و اقدامی نمی‌کنند که به معنی موضع‌گیری برای تاثیرگذاری بر نتیجه چنین مذاکراتی باشد.

جورج دبلیو بوش، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، در کارزارهای انتخاباتی‌اش وعده انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به بیت‌المقدس را داده بود ولی بعد که آن را عقب انداخت، گفت که "دولت من متعهد می‌ماند که روند انتقال سفارت‌مان به بیت‌المقدس را آغاز کند."