ترامپ: کار فلین قانونی بود، جرم او فقط دروغ گفتن بود

حق نشر عکس Getty Images
Image caption آقای فلین از یاران اصلی ستاد انتخاباتی آقای ترامپ بود و برای ۲۵ روز هم مشاور امنیت ملی او شد

دونالد ترامپ می‌گوید ارتباط و مذاکراتی که مایکل فلین، مشاور سابق امنیت ملی او با سفیر روسیه داشته، "قانونی بوده" و تنها کار خلاف قانونی که او مرتکب شده دروغ گفتن در این باره به مقامات بوده است.

ژنرال بازنشسته، مایکل فلین، روز گذشته با حضور در دادگاه اتهام دروغ‌گویی به اف‌بی‌آی درباره مذاکراتش با مقام‌های روسی را پذیرفت و هم زمان اعلام کرد با پلیس فدرال و بازرس ویژه پرونده مداخله روسیه در انتخابات سال گذشته، همکاری خواهد کرد.

آقای فلین هم‌چنین تصریح کرده برقراری مذاکرات با مقام‌های روسیه را به دستور یکی از مقام‌های ارشد تیم انتخاباتی و حلقه نزدیک به دونالد ترامپ انجام داده است.

پذیرفتن این اتهام از سوی آقای فلین که در مقایسه با دیگر اتهامات منصوب به او می‌تواند محکومیت بسیار سبک‌تری برایش در پی داشته باشد، این فرضیه را در میان ناظران تقویت کرده که رابرت مولر، بازرس ویژه پرونده ترامپ-روسیه، بنا دارد با استفاده از اطلاعات ژنرال فلین، به سراغ اعضای ارشدتر در ستاد انتخاباتی آقای ترامپ برود و پای آنها را به دادگاه بکشد.

ناظران کاخ‌سفید در طول یک روز گذشته این فرضیه را طرح کرده‌اند که احتمالا ژنرال فلین اطلاعاتی در اختیار دارد که به بازرس مولر برای متهم کردن برخی از اعضای ارشد تیم انتخاباتی آقای ترامپ کمک خواهد کرد و به همین علت بازرس ویژه به طرح تنها یکی از اتهامات آقای فلین بسنده کرده است.

ژنرال فلین علاوه بر اتهام دروغ‌گویی به اف‌بی‌آی، به علت تاخیر در ثبت رسمی نام خود به عنوان لابی‌گر دولت ترکیه و هم‌چنین مناسبات مالی غیرشفاف با کشورهای خارجی با اتهامات جدی‌تری هم روبرو بود و بر همین اساس، ناظران می‌گویند او راضی به همکاری با بازرس مولر شده تا در برابر مجازات خفیف‌تری برایش در نظر گرفته شود و پرونده دیگری علیه او و احتمالا پسرش (که او هم به ارتکاب جرایمی مشابه و مرتبط با اعمال پدرش متهم است) طرح نشود.

با وجود این، آقای ترامپ روز شنبه (دوم دسامبر - ۱۱ آذر) در توییتی نوشت: "من ناچار به اخراج ژنرال فلین شدم چون او به معاون رئیس جمهور(مایک پنس) و اف‌بی‌آی دروغ گفته بود. او به علت همین دروغ‌گویی‌ها گناه‌کار شناخته شده. باعث تاسف است چرا که فعالیت‌های او در دوران تشکیل دولت (پیش از مراسم تحلیف) قانونی بود. چیزی برای پنهان کردن وجود ندارد."

اگرچه آقای ترامپ پیش‌تر هم بارها با دفاع از ژنرال فلین او را "آدم خوبی" معرفی کرده بود و فعالیت او در ستاد انتخاباتی و سه هفته‌ای که در کاخ‌سفید مشاور امنیت ملی او بود را مغایر قانون ندانسته بود، اما توییت امروز او با واکنش‌های زیادی از جمله "انکار دوباره او و احتمال اطلاعش از ماجرای دروغ‌گویی ژنرال فلین به اف‌بی‌آی" به صدر اخبار آمریکا راه یافته است.

در واکنش به این توییت متیو میلر، از مقام‌های وزارت دادگستری در دوران باراک اوباما نوشته: "اگر آقای ترامپ با اذعان به دروغ‌گویی مایکل فلین به اف‌بی‌آی، از جیمز کومی، رئیس سابق این نهاد، درخواست کرده بوده که پرونده آقای فلین را بی‌خیال شود، آن وقت، آقای ترامپ رسما در جریان تحقیقات پلیس فدرال و روند اجرای عدالت دخالت کرده و برای متوقف کردن آن تلاش کرده است."

آقای فلین روز گذشته (جمعه) در برابر قاضی پذیرفت که در ماه دسامبر پارسال و هنگامی که آقای ترامپ رئیس‌جمهور منتخب بود اما هنوز سوگند یاد نکرده بود، درباره تماس‌ها و مذاکراتش با سرگئی کسلیاک، سفیر وقت روسیه در واشنگتن دروغ گفته بود؛ جرمی که می‌تواند مجازاتی میان ۶ ماه تا ۵ سال زندان برای او به دنبال داشته باشد.

در متن کیفرخواست روز گذشته، ژنرال فلین تصریح کرده است که برای برقراری با سفیر روسیه از سوی یکی از مقام‌های ارشد تیم آقای ترامپ دستور دریافته کرده بوده است.

آن‌طور که رسانه‌های آمریکا می‌گویند این مقام ارشد، جرد کوشنر، داماد آقای ترامپ و مشاور ارشد او در کاخ‌سفید است.

-----------------------------------

ترامپ چه قدر از ماجرا بی‌خبر بوده؟

امیر پیام، بی‌بی‌سی

مذاکراتی که ژنرال بازنشسته، مایکل فلین، با پنهان کردن آنها از اف‌بی‌آی مجرم شناخته شده، در دو مورد با سفیر وقت روسیه در واشنگتن روی داده است.

اول، درخواست دولت در حال تشکیل آقای ترامپ از مسکو برای وتو کردن یک قطع‌نامه شورای امنیت درباره ساخت و سازهای اسرائیل در اراضی اشغالی فلسطینی، که دولت وقت به رهبری باراک اوباما، بنا داشت به آن رای ممتنع دهد (که چنین کرد و روسیه هم آن را وتو نکرد) و دوم؛ تقاضا از مسکو برای پرهیز از واکنش تلافی‌جویانه در برابر تحریم‌هایی که دولت باراک اوباما در ماه دسامبر گذشته علیه مسکو وضع کرد و با اخراج بیش از ۳۰ دیپلمات روسی، کرملین را رسما به تلاش برای تغییر نتایج انتخابات ماه نوامبر متهم کرد (تقاضایی که مسکو ظاهرا آن را پذیرفت و تا پایان دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما، اقدامی نکرد).

آقای فلین می‌گوید برای هر دوی این مذاکرات از یک مقام ارشد در تیم آقای ترامپ دستور گرفته بوده است.

اکنون ناظران می‌گویند با توجه به این که ستاد انتخاباتی آقای ترامپ خیلی جمع و جور بوده و حلقه نزدیک به او به غیر از آقای فلین، چند نفری چون جف سشنز (دادستان کل فعلی)؛ استیو بنن (استراتژیست ارشد سابق)؛ جرد کوشنر (داماد و مشاور ارشد کنونی آقای ترامپ) و رینس پریبس (رئیس دفتر سابق آقای ترامپ) بوده‌اند، اکنون یکی از این افراد می‌تواند هدف بعدی بازرس مولر برای احضار به دادگاه قرار گیرد.

آنها همچنین می‌گویند از آنجا که آقای ترامپ نشان داده تمایل به تسلط بر همه امور تحت مدیریت خود را دارد و بارها خود را تنها تصمیم گیرنده تشکیلات تحت امرش معرفی کرده، بسیار دشوار خواهد بود که پذیرفت او از انجام این مذاکرات بی‌خبر بوده است.

بدین ترتیب، در حالی که رئیس‌جمهور آمریکا خود را آماده برگزاری جشن پیروزی در تصویب لایحه کاهش مالیات‌ها می‌کند، یک بار دیگر "ابرهای خاکستری" پرونده روسیه، می‌تواند کریسمس کاخ‌سفید را تحت شعاع قرار دهد."

-------------------------------

حق نشر عکس EPA
Image caption رسانه‌های آمریکا می‌گویند جرد کوشنر، داماد دونالد ترامپ، به ژنرال فلین دستور برقراری رابطه با مسکو را داده است

کاخ‌سفید پیش‌تر اعلام کرده بود که پذیرش دروغ‌گویی و اتهام وارده از سوی آقای فلین فرد دیگری را درگیر نمی‌کند و به خود او مربوط است.

بیشتر بخوانید

مایکل فلین پذیرفت به اف‌بی‌آی دروغ گفته است

داماد ترامپ 'به فلین گفته بود با دولت‌های خارجی تماس بگیرد'