انتقاد شدید ترامپ از پلیس فدرال در ارتباط با تحقیقات روسیه

Trump حق نشر عکس Reuters
Image caption ریاست جمهوری دونالد ترامپ تحت‌الشعاع اتهام تبانی با روسیه بوده است

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا روز یکشنبه در ارتباط با پرونده تحقیقات روسیه به پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) حمله کرد و بار دیگر این موضوع را انکار کرد که پیش از اخراج جیمز کومی، مدیر سابق این سازمان، از او خواسته بود به تحقیقات درباره مایکل فلین دستیار ارشدش پایان دهد.

او در توییتر نوشت که وجهه اف‌بی‌آی "ویران شده است."

حمله او در خلال تحولات فشرده در تحقیقات رابرت مولر، دادستان ویژه، درباره ادعای تبانی ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ با روسیه در جریان مبارزات انتخاباتی سال ۲۰۱۶ صورت می گیرد.

آقای ترامپ تبانی با کرملین برای پیروزی در انتخابات را تکذیب می کند.

گزارش هایی که در پایان هفته منتشر شد حاکی است که آقای مولر تابستان گذشته یک مامور ارشد دخیل در تحقیقات روسیه را پس از آنکه معلوم شد در پیامک هایی تلفنی اظهاراتی در انتقاد از ترامپ داشته، را از تحقیقات کنار گذاشته است.

آقای ترامپ در این مورد نوشت: "گزارش: 'مامور ضد ترامپ اف بی آی تحقیقات درباره ای میل های کلینتون را هدایت می کرد'. حالا معلوم شد که موضوع چیست!"

یک سخنگوی آقای مولر گفت که این مامور بلافاصله پس از کشف پیامک ها از تحقیقات کنار گذاشته شد.

مایکل فلین، مشاور سابق امنیت ملی آقای ترامپ روز جمعه اعلام کرد که مشغول همکاری با تحقیقات آقای مولر در ازای روبرو شدن با اتهامات سبک تر است.

به این ژنرال سابق که به دروغ گفتن به اف بی آی اذعان کرده، پیشنهاد شده است در صورت همکاری با دادستان مجازات او به شش ماه زندان تخفیف خواهد یافت.

تحلیلگران می گویند که این معامله نشانه آن است که آقای فلین ممکن است اطلاعاتی درباره اعضای ارشد دولت ترامپ که می تواند به محکومیت آنها منجر شود داشته باشد.

آقای ترامپ در یک رشته توییت که صبح یکشنبه پست کرد بار دیگر به هیلاری کلینتون، رقیب سابق خود، حمله کرد. خانم کلینتون به خاطر استفاده از سرور شخصی برای انجام امور وزارت خارجه موضوع تحقیقات اف بی آی بود. او در نهایت با اتهامی روبرو نشد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption مایکل فلین ۲۵ روز پس از شروع کار در دولت جدید از پست خود به عنوان مشاور امنیت ملی اخراج شد

جنجال کومی-فلین

رئیس جمهور آمریکا مایکل فلین مشاور امنیت ملی اش را در ماه فوریه اخراج کرد چون در آن زمان گفته شد در مورد ماهیت تماس هایش با سرگی کیسلیاک، سفیر روسیه در واشنگتن به مایک پنس، معاون رئیس جمهور اطلاعات غلط داده است.

آن تماس ها به پیش از زمانی بر می گشت که تیم ترامپ وارد کاخ سفید شود و گفته می شود می تواند ناقض قانونی باشد که می گوید شهروند معمولی آمریکا حق ترتیب دادن اموری در زمینه سیاست خارجی ندارند.

جیمز کومی مدیر وقت اف بی آی ادعا می کند که آقای ترامپ در یک ملاقات خصوصی یک روز پس از اخراج فلین، از او خواست در مورد فلین سختگیری نشان ندهد: "امیدوارم راه را برای دست شستن از این موضوع، رها کردن فلین، باز ببینید."

آقای کومی فورا پس از آن ملاقات جزییات گفتگو با رئیس جمهور را ثبت کرد و کپی آن را در اختیار مقام های اف بی آی گذاشت. آقای ترامپ جیمز کومی را در ماه مه اخراج کرد.

او روز یکشنبه در توییتی فشار آوردن بر کومی برای پایان دادن به تحقیق درباره فلین را تکذیب کرد.

او نوشت: "من هرگز از کومی نخواستم از تحقیقات درباره فلین دست بکشد. این هم خبر جعلی دیگری درباره یک دروغ دیگر کومی!".

کارشناسان حقوقی می گویند که اگر آقای ترامپ برای چنین کاری تلاش کرده باشد به طور بالقوه کارشکنی در مسیر عدالت به حساب می آید.

آقای ترامپ روز شنبه در توییتی اذعان کرد زمانی که فلین را اخراج می کرد می دانست او به اف بی آی دروغ گفته. این ناقض اظهارات او در زمان اخراج است و ممکن است به این اتهام بیافزاید که او در مسیر عدالت کارشکنی کرده.

خبرهای مرتبط:

ترامپ: کارهای مایکل فلین قانونی بوده

واکنش‌ها به دفاع ترامپ از اقدامات ژنرال فلین

مایکل فلین پذیرفت به اف‌بی‌آی دروغ گفته است

داماد ترامپ 'به فلین گفته بود با دولت‌های خارجی تماس بگیرد'

پیشنهاد ۱۵میلیون دلاری ترکیه به یکی از نزدیکان ترامپ برای ربودن گولن از آمریکا

مایکل فلین در مورد درآمدش از روسیه 'دروغ گفته است'