اسرائیل بار دیگر مراکز نظامی سوریه را هدف حمله موشکی قرار داد

حق نشر عکس EPA
Image caption خبرگزاری دولتی سوریه گفته است هواپیماهای اسرائیلی یک مرکز نظامی را هدف حمله موشکی قرار دادند

اسرائیل بار دیگر یک مراکز نظامی سوریه را هدف حمله قرار داده است.

روز سه‌شنبه، ١٤ آذر (٥ دسامبر)، خبرگزاری دولتی سوریه - سانا - گزارش کرد که شب گذشته ساعت ١١:٣٠ به وقت محلی، اسرائیل چند فروند موشک به سوی "یکی از مواضع نظامی در ریف دمشق شلیک کرد." در این گزارش آمده است که سامانه ضد هوایی ارتش سوریه با این حمله مقابله کرد و موفق شد سه فروند از موشک های پرتاب شده را منهدم کند.

این گزارش یادآور می‌شود که "اوایل ماه جاری" هم اسرائیل یک مرکز نظامی دیگر در ریف دمشق را هدف حمله موشک زمین به زمین قرار داد ولی دفاع ضد موشکی دو فروند از موشک‌های پرتاب شده به سوی این مرکز هم را از میان برد.

این گزارش افزوده که در طول جنگ داخلی سوریه، اسرائیل بارها به مراکز نظامی این کشور حمله کرده و گفته است که به این ترتیب، اسرائیل از عملیات "تروریست‌ها" علیه حکومت سوریه حمایت به عمل آورده است.

+ هشدار تازه اسرائیل درباره 'تثبیت' حضور نظامی ایران در سوریه

+ یک منبع اطلاعاتی غربی مدعی شده است ایران در حال ساخت پایگاه نظامی دائمی در سوریه است

+ حمله موشک‌های اسرائیلی به یک هدف نظامی دولتی در نزدیکی دمشق

+ اسرائیل 'یک مرکز نظامی' را در سوریه بمباران کرد

+ اسرائیل 'به انبار اسلحه ارسالی ایران برای حزب‌الله در دمشق حمله کرد'

حق نشر عکس Sana
Image caption خبرگزاری دولتی سوریه تصویری از شبکه دفاع ضدهوایی این کشور را همراه با خبر حمله اسرائیل منتشر کرده است

در مورد حمله هوایی شب گذشته، گروه نظارت بر حقوق بشر سوریه مستقر در لندن، که وضعیت آن کشور را زیر نظر دارد، به نقل از منابع خود در سوریه گفته است که شامگاه گذشته انفجارهای شدیدی پایتخت را لرزاند و شاهدان عینی گفتند که محل انفجار نقاطی در نزدیک محله جمرایا بوده است. این گروه می‌افزاید که یک مرکز تحقیقات نظامی در این محل واقع است.

شاهدان عینی به این گروه گفته‌اند که علت انفجارها پرتاب موشک توسط هواپیماهای نظامی اسرائیلی بوده و توپخانه دفاع ضد هوایی ارتش سوریه برای مقابله با آنها به آتشباری پرداخت. گفته شده است که احتمال دارد هدف این حملات انبارها و مراکز متعلق به نیروهای دولتی و متحدان آن بوده باشد.

در مورد خسارات و تلفات احتمالی این حملات اطلاعی در دست نیست.

روز شنبه این هفته نیز نقاطی در جنوب غرب ریف دمشق هدف حمله موشکی قرار گرفت اما در مورد هدف خاص این حملات هیز اطلاعی در دست نیست. گروه نظارت بر حقوق بشر سوریه گفته است که ظاهرا موشک های اسرائیلی به نقاطی در منطقه الکسوه اصابت کرد که لشکر یکم ارتش سوریه در آن مستقر است.

همزمان، خبرگزاری تسنیم به نقل از یک شبکه تلویزیونی گفته است که هواپیماهای اسرائیلی سه مقر نظامی را هدف قرار دادند و دفاع ضد هوایی سوریه توانست سه موشک پرتاب شده را قبل از اصابت به هدف ردگیری و منهدم کند. این خبرگزاری افزوده است که یک فروند سامانه موشکی اس-٢٠٠ متعلق به ارتش سوریه در این حمله از میان رفته است.

این خبرگزاری همچنین افزوده است که عصر روز گذشته نیز هواپیماهای اسرائیلی چهار موشک به سوی یک فرودگاه نظامی در شمال دمشق پرتاب کردند که در اثر آن، تعدادی نظامی سوری کشته شدند.

از زمان شدت گرفتن جنگ داخلی سوریه، اسرائیل در چند مورد نقاطی در داخل این کشور را هدف حمله هوایی و موشکی قرار داده است. هدف این حملات معمولا انبار تسلیحاتی بوده که یا به حزب‌الله لبنان تعلق داشته یا قرار بوده در اختیار این گروه قرار گیرد. همچنین، در چند مورد هواپیماهای اسرائیلی کاروان‌های تسلیحات ارسالی ایران برای حزب‌الله را بمباران کرده‌اند.

در جنگ داخلی سوریه، اسرائیل عمدتا بیطرفی اختیار کرده اما هشدار داده بود که تقویت نظامی گروه حزب‎الله لبنان از سوی ایران به خصوص ارسال موشک برای این گروه را تحمل نخواهد کرد. شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان مستقیما همراه با نیروهای دولتی سوریه و سایر متحدان آنها در جنگ داخلی این کشور مشارکت داشتند.

در حالیکه برخی منابع از قصد جمهوری اسلامی ایران برای ایجاد یک پایگاه نظامی دایم در سوریه خبر داده‌اند، اسرائیل هشدار داده است که در صورت پایان جنگ داخلی سوریه، ادامه حضور نظامی جمهوری اسلامی ایران در آن کشور را قبول نخواهد کرد.