کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل از 'نسل‌کشی' در میانمار سخن گفت

رعد حسین حق نشر عکس EPA
Image caption رعد حسین برخی اقدامات صورت گرفته علیه مسلمانان روهینگیا را مصداق نسل‌کشی دانسته است

زید بن رعد حسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل احتمال وقوع نسل کشی در میانمار را مطرح کرده و خواستار نظارت دقیق بر بازگشت پناهجویان روهینگیا شده است.

رعد حسین روز سه‌شنبه ۱۴ آذر (۵ دسامبر) در جمع نمایندگان کشورهای عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل گفت که نحوه برخورد نیروهای امنیتی میانمار و افراد وابسته به آنان با مسلمانان روهینگیا با تعریف پاکسازی قومی انطباق کامل دارد و ممکن است عاملان این برخورد مرتکب نسل‌کشی شده باشند.

در ماه اوت سال جاری، در پی حمله گروهی از شورشیان مسلح مسلمان به چند پاسگاه پلیس در شمال ایالت راخین، نیروهای امنیتی میانمار به این منطقه اعزام شدند و در پی آن، گزارش شد که ساکنان غیرنظامی این منطقه هدف حمله قرار گرفته‌اند. گزارش های بعدی حاکی از سوزاندن خانه، محل کسب و روستاهای متعلق به مسلمانان روهینگیا و فرار آنان به سوی مرز با بنگلادش بود.

در حال حاضر نزدیک به ۶۳۰ هزار تن از پناهجویان روهینگیا در شرایط نامساعد در بنگلادش به سر می‌برند. اما اخیرا، دولت‌های این کشور و میانمار بر سر بازگشت پناهجویان به محل سکونت خود به توافقی دست یافتند. سفیر میانمار در سازمان ملل گفته است که دولت او و دولت بنگلادش از نزدیک برای بازگرداندن آوارگان به محل سکونتشان همکاری می‌کنند و تا دو ماه دیگر "اثری از اردوگاه آوارگان در بنگلادش دیده نخواهد شد."

+ آمریکا ارتش میانمار را به پاکسازی قومی مسلمانان روهینگیا متهم کرد

+ پاپ با آنگ‌سان سو‌چی، رهبر دولت میانمار، ملاقات کرد

+ معاون رئیس جمهوری میانمار: نگران ادامه فرار اقلیت روهینگیا هستیم

+ آمریکا کمک نظامی به ارتش میانمار را قطع کرد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption کمسیر عالی حقوق بشر گفته است که بدون نظارت دقیق آوارگان نباید به کشورشان بازگردانده شوند

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل گفته است که تا وقتی که امکانات و نفرات لازم برای نظارت دقیق بر نحوه بازگشت و استقرار پناهجویان ایجاد نشده، نباید حتی یک تن از آنان به میانمار بازگردانده شود.

رعد حسین از "گزارش‌های مختلف در مورد اقدامات وحشیانه علیه مردم روهینگیا از جمله سوزاندن آنان در داخل خانه‌هایشان، تجاوز به زنان و دختران و آتش زدن خانه‌ها، مدارس، بازارها و مساجد مسلمانان" سخن گفت و افزود که "آیا کسی می‌تواند انکار کند که در این اقدامات، دست کم عناصری از جرم نسل‌کشی وجود داشته است؟"

سازمان ملل "نسل‌کشی" را اقدامی تعریف می‌کند که هدف از آن نابودی یک گروه ملی، قومی، نژادی یا مذهبی ساکن در یک محل باشد. کنوانسیون‌های سازمان ملل کشورهای عضو را ملزم کرده است تا در صورت بروز نسل‌کشی، فورا با آن مقابله کنند و مسئولان چنین اقدامی را محاکمه و مجازات کنند.

در نشست روز سه‌شنبه شورای حقوق بشر سازمان ملل، نماینده بنگلادش گفت که نزدیک به یک میلیون "شهروند میانمار" به کشور او پناهنده شده‌اند و دلیل آن را "کاربرد اعدام خودسرانه و تجاوز جنسی به عنوان وسیله آزار" توصیف کرد. او گفت که "این جنایات توسط نیروهای امنیتی و بودائیان تندرو وابسته به ارتش صورت گرفته" و خواست تا مقامات میانمار از جمله مقامات ارشد دولت و ارتش این کشور "از برانگیختن احساسات بیگانه‌ستیزی خودداری ورزند.

اکثر جمعیت میانمار بودایی مذهب هستند و درگیری بین بودائیان تندرو و مسلمانان روهینگیا در ایالت راخین در سال‌های اخیر تلفاتی برجای گذاشته است.

میانمار که تا سال ۱۹۸۹ برمه نام داشت، زمانی مستعمره بریتانیا بود و در سال ۱۹۴۸ استقلال خود را به دست آورد. ارتش برمه با کودتایی در سال ١٩۶٢ قدرت را در دست گرفت و در دهه‌های بعد، به طور مستقیم یا غیرمستقیم اداره امور این کشور را در دست داشت. سرانجام در سال ٢٠١١ میلادی، در حالی که این کشور با فشار و تحریم خارجی مواجه بود، اصلاحاتی را به اجرا گذاشت که سرانجام به برگزاری انتخابات پارلمانی آزاد سال ٢٠١۵ و پیروزی حزب اتحاد ملی برای دموکراسی به رهبری آنگ سان سوچی و تشکیل دولت غیرنظامی به رهبری او منجر شد.

از زمان قدرت گرفتن نظامیان در برمه در سال ١٩۶٢، جمعیت روهینگیا تحت فشار قرار گرفت و سرانجام در سال ١٩٨٢، دولت نظامی با تصویب قانون جدید تابعیت، این قوم را غیربرمه‌ای اعلام و شهروندی آنان را سلب کرد. در نتیجه، مردم روهینگیا در میانمار، که سازمان ملل آنان را بزرگترین جمعیت بدون ملیت در جهان دانسته، از دسترسی به بسیاری از خدمات اجتماعی در این کشور محروم هستند.