بازرس پرونده ترامپ-روسیه خواستار 'اسناد حساب ترامپ در دویچه بانک' شد

بازرس رابرت مولر برای ۱۰ سال مدیر اف‌بی‌آی بوده است حق نشر عکس Getty Images
Image caption بازرس رابرت مولر برای ۱۰ سال مدیر اف‌بی‌آی بوده است

بنابر گزارش‌ها، رابرت مولر، بازرس ویژه پرونده ترامپ-روسیه، با صدور احضارنامه رسمی برای دویچه بانک آلمان، خواستار دسترسی به مدارکی در این موسسه مالی شده است.

آن طور که گزارش شده، بازرس ویژه این پرونده به دنبال دسترسی اسنادی مرتبط با حساب‌های دونالد ترامپ در این بانک بزرگ آلمانی است.

روز سه‌شنبه (پنجم دسامبر - ۱۴ آذر) خبرگزاری رویترز و یک روزنامه آلمانی ضمن انتشار این خبر گزارش کردند این احضارنامه رسمی چند هفته پیش صادر شده و طی آن بازرس مولر خواستار دسترسی به بعضی از پرداخت‌ها و واریزها مرتبط به حساب‌های دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، شده است.

این دو نشریه در حالی خبر از صدور این احضاریه رسمی را منتشر کردند که ساعتی بعد جی سیکالو، وکیل شخصی آقای ترامپ این اخبار را نادرست خواند و طی بیانیه‌ای تاکید کرد که هم بانک آلمانی و هم دیگر منابع به او اطمینان داده‌اند که "نه احضاریه‌ای صادر شده و نه دویچه بانک آن را دریافت کرده است."

این در حالی است که دویچه بانک در واکنش به خبر به شبکه ان‌بی‌سی آمریکا گفته: "(بانک ما) مسایل حقوقی مرتبط با مشتریان را بسیار جدی می‌گیرد و هم‌زمان به همکاری خود با تحقیقات قانونی در این رابطه ادامه خواهد داد."

دویچه بانک پیش‌تر با استناد به قوانین رعایت حریم خصوصی، از پاسخ دادن به درخواست‌های مشابه سرباز زده بود. این بانک در ماه ژوئن گذشته یک بار درخواست مشابه دموکرات‌های عضو مجلس نمایندگان کنگره آمریکا برای دسترسی به مناسبات مالی آقای ترامپ را بی‌جواب گذاشته بود.

این احضارنامه در ادامه تحقیقات بازرس ویژه از نقش روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا صورت می‌گیرد؛ انتخاباتی که با پیروزی آقای ترامپ همراه شد اما نهادهای اطلاعاتی و جاسوسی آمریکا رسما روسیه را به تلاش برای مداخله در این انتخابات متهم کردند.

اتهامی که کرملین بارها آن را رد کرده و آقای ترامپ هم آن را خدعه‌ای از سوی دموکرات‌ها برای کمرنگ کردن شکست‌شان در انتخابات ارزیابی کرده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption آقای ترامپ مکررا نقش روسیه در انتخابات سال گذشته را رد کرده است

با وجود این، رابرت مولر که سابقه ریاست پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، را در کارنامه خود دارد، از اواخر بهار گذشته و پس از آنکه آقای ترامپ رئیس وقت اف‌بی‌آی، جیمز کومی، را اخراج کرد، در حال تحقیق و تفحص از روابط احتمالی میان اعضای ستاد انتخاباتی آقای ترامپ با مقام‌های روسیه است.

اما اکنون بنابر گزارش‌ها، بازرس مولر با استناد به اختیارات قانونی خود احضارنامه رسمی برای این بانک آلمانی صادر کرده است، بدین معنی که دویچه بانک قانونا موظف است به این درخواست پاسخی محکمه‌پسند دهد.

آقای مولر همچنین می‌تواند هر شخص یا مقامی را که لازم بداند برای ادای توضیحات مرتبط با تحقیقاتش احضار کند؛ او به طور خاص به دنبال شواهدی مرتبط با جرایمی چون دروغ‌گویی و پنهان‌کاری، کارشکنی در روند قضایی، از میان بردن مدارک و تهدید و ارعاب شاهدان و مطلعان است.

بیشتر بخوانید

انتقاد شدید ترامپ از پلیس فدرال در ارتباط با تحقیقات روسیه

واکنش‌ها به دفاع ترامپ از اقدامات ژنرال فلین

مایکل فلین پذیرفت به اف‌بی‌آی دروغ گفته است

داماد ترامپ 'به فلین گفته بود با دولت‌های خارجی تماس بگیرد'

پیشنهاد ۱۵میلیون دلاری ترکیه به یکی از نزدیکان ترامپ برای ربودن گولن از آمریکا

مایکل فلین در مورد درآمدش از روسیه 'دروغ گفته است'