تخلیه هزاران خانواده در پی آتش‌سوزی در شمال لس‌آنجلس

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
وزش بادهای شدید پیش‌بینی مسیر و مهار آتش را "غیرممکن" کرده است

حدود ۳۰ هزار نفر در دو شهر ونچورا و سنتا پائولا در جنوب کالیفرنیا به علت آتش‌سوزی گسترده‌ای که به سرعت در حال پیش‌روی است، ناچار به ترک خانه‌های خود شده‌اند.

ساکنان این دو شهر که در حدود ۱۰۰ کیلومتری شمال لس‌آنجلس واقع شده‌اند، نیمه شب دوشنبه با دریافت هشدار فوری آتش‌سوزی ناچار شدند منازل خود را ترک کنند.

هم‌زمان آتش‌نشان‌ها هشدار داده‌اند که با توجه به وزش باد که مسیر آتش را غیرقابل پیش‌بینی کرده و آن را به سرعت گسترش می‌دهد، قادر به مهار حریق نیستند.

در تصاویر مخابره شده از این آتش‌سوزی چندین خانه ویلایی چند میلیون دلاری دیده می‌شوند که طعمه حریق شده‌اند.

تا ظهر امروز (سه‌شنبه ۵ دسامبر) بیش از ۱۵۰ بنا دچار حریق شده‌اند و ۲۶۰ هزار نفر از ساکنان این مناطق با قطع برق روبرو شده‌اند.

در گزارش‌های اولیه از این آتش‌سوزی، آسوشیتدپرس از مرگ یک نفر در جریان سانحه واژگون شدن خودرویی که قصد فرار از مهلکه را داشته، خبر داده بود اما ساعتی بعد سازمان آتش‌نشانی ونچورا اعلام کرد در خودرو واژگون شده کسی را پیدا نکرده و بنابراین نمی‌تواند خبر مرگ نخستین قربانی مرتبط با این آتش‌سوزی را تایید کند.

یک بیمارستان و آسایشگاه روانی و یک مجموعه آپارتمانی در میان ساختمان‌های آتش گرفته گزارش شده‌اند اما از تلفات احتمالی در این اماکن هنوز خبری در دست نیست.

صدها آتش‌نشان در طول شب گذشته تلاش کردن این آتش سوزی را که به "حریق توماس" شهرت یافته مهار کنند اما امروز صبح رئیس آتش‌نشانی ونچورا تصریح کرد که آنها در 'نبردی از پیش شکست خورده' می‌جنگند.

مارک لورنزن، رئیس سازمان آتش نشانی منطقه ونچورا گفته: "چشم‌انداز خوبی پیش رویمان نیست، این مام طبیعت است که تصمیم نهایی را خواهد گرفت."

آن طور که گزارش شده اکنون حدود ۱۰۰۰ آتش‌نشان برای مهار این حریق مشغول به کارند؛ آتشی که تاکنون بیش از ۴۵ هزار جریب را سوزانده و دود خاکستری ناشی از آن منطقه را فراگرفته است.

حدود یک سوم از جمعیت ۱۱۰ هزار نفری در منطقه ونچورا پس از آن که از طریق پیامک و تلفن هشدار تخلیه دریافت کردند، ناچار شدند در ساعات نخست بامداد سه‌شنبه منازل خود را ترک کنند.

هم‌زمان یک آتش‌سوزی دیگر در منطقه سیلمر در نزدیکی لس‌آنجلس گزارش شده است و حدود ۴۰۰ آتش‌نشان هم برای مهار آن به منطقه اعزام شده‌اند.

این چندمین آتش سوزی گسترده در پاییز امسال است که مناطق مختلفی در کالیفرنیا را طعمه خود کرده است.

در ماه اکتبر گذشته آتش‌سوزی در منطقه نپا در شمال کالیفرنیا ۱۰ هزار خانه را سوزاند، ۴۰ نفر را کشت و مناطقی به وسعت شهر نیویورک را با خاک یکسان کرد.

اگر چه ممکن است آتش‌سوزی جنگل و مراتع در فصل پاییز کمی عجیب به نظر برسد اما پیتر اسلاس، کارشناس هواشناسی در بی‌بی‌سی می‌گوید در حقیقت کالیفرنیا در گذشته هم مهیب‌ترین آتش‌سوزی‌ها خود را در خلال ماه‌های اکتبر تا دسامبر شاهد بوده است.

به گفته این کارشناس هواشناسی، در طول این ماه‌ها زمین بسیار خشک است و بادهای شدید هم از سوی ساحل وضعیت جوی پرفشار را به طرف خشکی و شمال سوق می‌دهند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption تاکنون حریق ۱۵۰ بنا را سوزانده است

موضوعات مرتبط