پوتین سال بعد هم نامزد ریاست جمهوری می‌شود

حق نشر عکس EPA
Image caption آقای پوتین از سال ۲۰۰۰، به عنوان قدرتمندترین سیاستمدار روسیه بر سر کار بوده است

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه گفت قصد دارد در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده این کشور نامزد شود.

وی قصد خود برای کاندیداتوری مجدد را در سخنانی در یک کارخانه ماشین سازی در شهر نزنی‌نووگرد، مرکز ناحیه فدرال ولگا اعلام کرد.

رئیس جمهور روسیه در جمع کارگران این کارخانه به صراحت خبر داد: "من برای پست ریاست جمهوری فدراسیون روسیه نامزد خواهم شد."

آقای پوتین از سال ۲۰۰۰، به عنوان قدرتمندترین سیاستمدار روسیه بر سر کار بوده است.

بیشتر بخوانید:

وی در فاصله ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۸ رئیس جمهور بود. با توجه به ممنوعیت ریاست جمهوری بیش از دو دوره، در سال ۲۰۰۸ متحد ولادیمیر پوتین، دیمیتری مدودف، رئیس جمهور شد و آقای پوتین در جایگاه نخست وزیر، نفوذ سیاسی خود را حفظ کرد. ولادیمیر پوتین در سال ۲۰۱۲، یک بار دیگر در انتخابات شرکت کرد و رئیس جمهور شد.

با توجه به افزایش دوره ریاست جمهوری در روسیه از ۴ به ۶ سال، که از ۲۰۱۲ اجرایی شده، آقای پوتین در صورت برنده شدن در انتخابات ۲۰۱۸، تا سال ۲۰۲۴ در این پست خواهد بود.

نظرسنجی هایی که تاکنون انجام شده، حکایت از آن دارند که آقای پوتین، احتمالا به سادگی در انتخابات سال آینده به پیروزی خواهد رسید.

حق نشر عکس AFP
Image caption نظرسنجی هایی که تاکنون انجام شده، حکایت از آن دارند که آقای پوتین، احتمالا به سادگی در انتخابات سال آینده به پیروزی خواهد رسید

رهبر اصلی مخالفان دولت روسیه، الکسی ناوانلی، بر سر متهم شدن رسمی به اختلاس، از شرکت در انتخابات محروم شده است. آقای ناوانلی این اتهام را رد کرده و دارای انگیزه های سیاسی دانسته است.

حامیان آقای پوتین، او را رهبری قوی می دانند که با اقداماتی همچون مداخله در جنگ داخلی سوریه و ضمیمه کردن شبه جزیره کریمه به روسیه، جایگاه جهانی این کشور را تقویت کرده است.

از سوی دیگر، مخالفان ولادیمیر پوتین در روسیه، او را به زمینه سازی فساد اقتصادی در این کشور و زیر پا گذاشتن قانون در انضمام کریمه متهم می کنند.

موضوعات مرتبط