پیش‌روی آتش‌سوزی در شمال لس‌آنجلس به کنار بزرگراه اصلی رسید

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
ساکنان شهرهای سنتا پائولا و ونچورا ناچار به تخلیه فوری منازل خود شده‌اند

آتش‌سوزی در منطقه ونچورا، در شمال لس‌آنجلس، با پیش‌روی به سوی کرانه اقیانوس آرام، یکی از اصلی‌ترین بزرگراه‌های کالیفرنیا را در آستانه انسداد قرار داده و هزاران خانه را با خطر نابودی ربرو کرده است.

آتش که با وزش بادهای شدید غیرقابل کنترل شده، تاکنون ۱۵۰ بنا را سوزانده، ۱۵۰ هزار نفر را ناچار به تخلیه فوری منازلشان کرده و بخش وسیعی از منطقه ونچورا در ۱۰۰ کیلومتری شمال لس‌آنجلس را در بر گرفته است.

صبح چهارشنبه، در حالی کرانه شرق آمریکا با التهاب اعلام خبر انتقال سفارت ایالات متحده از تل آویو به بیت‌المقدس روبرو بود، در کرانه غربی این کشور، هلی‌کوپتر و هواپیماهای آتش‌نشانی در کنار بیش از ۱۰۰۰ آتش‌نشان تلاش می‌کردند از زبانه کشیدن آتش به مناطق مسکونی در حاشیه بزرگراه اصلی 101 جلوگیری کنند.

آن‌طور که مقام‌های منطقه می‌گویند ۱۲۰۰۰ بنا در مسیر آتش قرار گرفته‌اند و خطر نابودی آنها را تهدید می‌کند.

آنها می‌گویند چنانچه وزش بادهای شدید که در این فصل سال از سوی اقیانوس آرام به سمت شمال کالیفرنیا می‌وزد شدت گیرد، باید منتظر گسترده شدن دامنه این آتش‌سوزی در ساعات آینده بود.

رابرت ولزبی، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی منطقه ونچورا امروز (چهارشنبه ۶ دسامبر - ۱۵ آذر) گفت: "ما در مانه یک آتش سوزی فعال و بسیار شدید قرار داریم و اگر بادهای شدید دوباره منطقه را فرا بگیرد با چالش جدی روبرو خواهیم شد."

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
در این ویدئو گزارشگر شبکه سی‌بی‌اس آمریکا از تلاش امدادگران برای تخلیه فوری اسب‌ها از مزارع منطقه ونچورا خبر می‌دهد و می‌گوید یک پناهگاه برای حیوانات ایجاد شده که قرار است این اسب‌ها به آنجا منتقل شوند

مقام‌های محلی تصریح کرده‌اند که بیش از ۲۵۰ هزار خانه در این منطقه بدون برق مانده‌اند و نگرانی از سوختن بناهای بیشتر همچنان وجود دارد.

با گسترش دامنه آتش‌سوزی، بخش‌هایی از بزرگراه قدیمی ۱۰۱ که سه ایالت کالیفرنیا، اروگان و واشنگتن در غرب آمریکا را به هم وصل می‌کند با خطر انسداد روبرو شده است و زبانه‌های آتش کم‌کم به کرانه‌های اقیانوس آرام که در اکثر مناطق این بزرگراه در کنار جاده قرار گرفته، می‌رسند.

با وجود این راه‌های اصلی تردد در این منطقه همچنان باز اعلام شده‌اند اما مسئولان از مسافران خواسته‌اند که حواس‌شان به آتش که با ورزش باد به طور ناگهانی تغییر مسیر می‌دهد، باشد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption منطقه ونچورا و سنتا پائولا مراکز اصلی این آتش سوزی‌اند

موضوعات مرتبط