پاسخ به ترامپ: دفاع رییس اف‌بی‌آی از عملکرد سازمانش

کریستوفر ری حق نشر عکس Reuters
Image caption کریستوفر ری جایگزین جیمز کومی در اف‌بی‌آی شده

رییس اف‌بی‌آی، پلیس فدرال آمریکا، از نهاد زیر نظر خود دربرابر انتقادهای دونالد ترامپ، رییس جمهوری کشور با قدرت دفاع کرد.

"کریستوفر ری"، رییس اف‌بی‌آی، که به سوال‌های اعضای کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا پاسخ می‌گفت، درباره اف‌بی‌آی گفت که "هیچ نهاد بهتری" در کشور سراغ ندارد.

اخیرا آقای ترامپ پلیس فدرال را نهادی "از هم پاشیده" توصیف کرده بود.

رابرت مولر، یک رییس سابق اف‌بی‌آی، این روزها مشغول بررسی دخالت احتمالی روسیه در انتخابات سال گذشته آمریکاست. انتخاباتی که به پیروزی آقای ترامپ منجر شد.

چهار نفر از اعضای کارزار انتخاباتی آقای ترامپ فعلا پایشان در این تحقیقات گیر است. دو نفرشان در بازداشت خانگی هستند.

هفته گذشته، مایکل فلین، مشاور امنیت ملی پیشین آقای ترامپ، و یکی از اعضای کارزار انتخاباتی او با پذیرفتن اینکه به اف‌بی‌آی درباره تماس‌هایش با سفیر پیشین روسیه دروغ گفته است، قول داد با تیم آقای مولر همکاری کند.

آقای ترامپ به جد می‌گوید که کارزار انتخاباتی او با روسیه کاری نداشته است.

آقای ری، به نمایندگان گفت: "هیچ نهادی بهتر از اف‌بی‌آی وجود ندارد و هیچ کسی به خوبی زنان و مردانی که قلب این نهاد هستند وجود ندارد."

آقای ترامپ ضمن انتقاد از اف‌بی‌آی، وعده داده بود که این نهاد را اصلاح کند.

زیر سوال بردن تحقیقات

حق نشر عکس Reuters
Image caption مایکل فلین فقط بیست و پنج روز مشاور امنیت ملی آمریکا بود

در این جلسه، نمایندگان جمهوری‌خواه سعی می‌کردند با تمرکز بر یکی از اعضای سابق تیم آقای مولر مشروعیت کار او را زیر سوال ببرند.

هفته گذشته گزارش‌هایی به رسانه‌ها درز کرد که پیتر استرزوک، از افسران ضد اطلاعات اف‌بی‌آی، سال گذشته، در دوره انتخابات، پیامک‌های منفی درباره آقای ترامپ فرستاده بود. علاوه بر این گزارش شده بود که آقای مولر این فرد را ماه‌ها پیش از تحقیقات کنار گذاشته است.

آقای ترامپ از همین موضوع استفاده کرد و انتقادهای تندی به اف‌بی‌آی کرد.

نمایندگان جمهوری‌خواه از همین موضوع استفاده کرده و سعی کردند بی‌طرفی تیم آقای مولر را زیر سوال ببرند.

در پاسخ به انتقاد‌های نمایندگان جمهوری‌خواه، آقای ری گفت که در همه سازمان‌ها اشتباه رخ می‌دهد. او در عین حال گفت که تحقیقات مستقل در اف‌بی‌آی به حقایق مربوط به هر اشتباهی نگاه می‌کند و اگر کارمندان اف‌بی‌آی اشتباهی مرتکب شوند، مورد بازخواست قرار خواهند گرفت.

جیمز کومی محبوب سابق مغضوب کنونی

جیمز کومی، رییس پیشین اف‌بی‌آی، که آقای ترامپ او را اخراج کرد، پیش از انتخابات با اعلام اینکه تحقیقات جدیدی علیه هیلاری کلینتون در جریان است، به پیروزی آقای ترامپ کمک کرد.

او می‌گوید که حاضر نشده آن طور که آقای ترامپ خواسته به او اعلام وفاداری کند و گفته که وقتی آقای ترامپ از او خواسته تحقیقات درباره ژنرال فلین را کنار بگذارد از این کار سر باز زده است.

آقای ترامپ می‌گوید که چنین خواسته‌ای از آقای کومی نداشته است.

در انتقادهای تندی که آقای ترامپ در روز یکشنبه متوجه اف‌بی‌آی کرد از جمله به آقای کومی هم تاخت.

آقای کومی در توییتر از کلیت اف‌بی‌آی دفاع کرد.

رییس جمهوری آمریکا به جز دوره‌ای کوتاه که اثرات مثبت تحقیقات پلیس فدرال از رقیبش را بر افزایش محبوبیتش می‌دید، در بیشتر مواقع از اف‌بی‌آی ناراضی بوده است، او ناراحت است که چرا او زیر ذره‌بین است و هیلاری کلینتون توانسته از زیر تحقیقات درباره عملکردش به راحتی بیرون رود.

از سوی دیگر، اعلام آمادگی مایکل فلین برای همکاری با تحقیقات درباره کارزار انتخاباتی آقای ترامپ برای کاخ سفید نگران کننده است. گزارش شده که نزدیکان و حتی خانواده دونالد ترامپ پایشان گیر است که ارتباط با روسیه پیش از انتخابات را به آقای ترامپ تجویز کرده بودند.

موضوعات مرتبط