بدرفتاری جنسی: سومین استعفا در کنگره آمریکا

ترنت فلیکز حق نشر عکس Reuters
Image caption ترنت فرنکز در مسائل اجتماعی محافظه کار است

سومین نماینده کنگره به دلیل بدرفتاری جنسی از کار خود استعفا کرد. این بار یک نماینده جمهوری‌خواه تصمیم گرفته تا از سمت خود کناره‌گیری کند.

"ترنت فرنکز" از نمایندگان ایالت آریزونای آمریکاست که در پانزده سال گذشته عضو مجلس نمایندگان بوده است.

گزارش شده که آقای فرنکز دیداری با رئیس مجلس نمایندگان داشته و وقتی پل رایان موارد اتهامی را برای او برشمرده آقای فرنکز آنها را کتمان نکرده است.

سناتور آمریکایی در پی فشار حزب دموکرات استعفا می‌دهد

پیشتر در روز پنجشنبه، سناتور دموکرات ال فرنکن اعلام کرده بود که از سمت خود کناره‌گیری می‌کند. در همین هفته یک نماینده دموکرات مجلس نمایندگان هم که بیش از پنجاه سال در کنگره آمریکا بوده از سمت خود استعفا کرد.

بعد از رو شدن تعرض‌های پی‌در‌پی هاروی واینستین، تهیه کننده هالیوود، بسیاری از زنان شروع به بیان تجربیاتشان از دست‌درازی‌های مردان قدرتمند عرصه هنر و سیاست کردند. این روند در نهایت منجر به کناره‌گیری بسیاری از این مردان از قدرت شد.

اجاره رحم

دو نفر از زنانی که برای آقای فرنکز کار می‌کردند، گفته‌اند که او درباره اجاره رحم با آنها صحبت کرده است.

آقای فرنکز گفته که او و همسرش برای بچه‌دار شدن تصمیم گرفته‌ بودند از روشی استفاده کنند که نطفه را در رحم زن دیگری جا می‌دهند و جنین آنجا رشد می‌کند.

او گفته که آنقدر برایش موضوع‌های مربوط به باروری پیش‌پا افتاده است که او متوجه نبوده ممکن است صحبت‌هایش برخورنده باشند.

آقای فرنکز در بیانیه‌ای نوشته که به هیچ‌وجه با زنی روابط جنسی نداشته و هیچ نمی‌خواسته که داشته باشد. او در بیانیه‌اش نوشته که در شرایط کنونی که همه درباره بی‌عدالتی درباره زنان حساس هستند ممکن است صحبت‌های نادرستی درباره او مطرح شود که او نمی‌خواهد با آن درگیر شود.

پل رایان در بیانیه‌ای نوشته که او از آقای فرنکز خواسته بود تا استعفا کند.

ترنت فرنکز، محافظه‌کار است و از مخالفان سرسخت سقط جنین. او عضو کمیسیون راست‌گرایان مجلس نمایندگان است.

او نخستین جمهوری‌خواهی است که بابت تعرض جنسی از سمت خود کناره‌گیری می‌کند.

حرکت سیاسی یا احترام به حقوق زنان

حق نشر عکس Reuters
Image caption روی مور اتهام هایش را صرفا رقابت سیاسی می داند

نماینده دیگری از حزب جمهوری‌خواه در این وضعیت قرار دارد اما هنوز نگفته که از سمتش کنار می‌کشد یا نه.

این نماینده "بلیک فارنتولد" نام دارد و متهم است که نه تنها همکارش را مورد تعرض قرار داده بلکه او را تهدید هم کرده که شکایت نکند.

به جز اینها فردی هم می‌خواهد به سنای آمریکا وارد شود که متهم به دست‌درازی به دختران نوجوان شده. "روی مور" که روز سه‌شنبه برای انتخاب شدن به سناتوری ایالت آلاباما به رای مردم نیاز دارد، به جد اتهام‌هایش را رد کرده است.

جمهوری‌خواهان که پیشتر از او خواسته بودند از رقابت‌ها کنار بکشد با اعلام حمایت دونالد ترامپ از او، حالا به او کمک مالی هم می‌کنند.

حال که ال فرنکن با اتهام‌هایی در همین ردیف سنا را ترک می‌کند، اعضای حزب دموکرات می‌پرسند که چرا آقای مور از دور کنار نمی‌رود.

در پاسخ جمهوری‌خواهان، دموکرات‌ها را متهم می‌کنند که مخصوصا هم‌حزبی‌ خود را به خارج شدن از سنا واداشتند تا جلوی ورود روی مور به سنا را بگیرند. آنها می‌گویند که دموکرات‌ها بیش از اینکه به فکر حقوق زنان باشند در فکر بازی سیاسی هستند.

موضوعات مرتبط