نشست 'حمایت' از سعد حریری در پاریس برگزار می‌شود

حق نشر عکس EPA
Image caption سعد حریری (سمت چپ) و میشل عون، رئیس‌جمهوری لبنان

مذاکراتی با حضور نمایندگان شماری از کشورها در پاریس برای حمایت از سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان که اخیرا استعفای خود را پس گرفت برگزار می‌شود.

این مذاکرات امروز جمعه، ۸ دسامبر با حضور نمایندگان ۵ کشور عضو دایم شورای امنیت سازمان ملل متحد، آلمان، ایتالیا و مصر برگزار خواهد شد.

هدف از این نشست به گفته دیپلمات‌ها، "مشروعیت‌بخشی" به نخست‌وزیری سعد حریری است.

در نشست امروز پاریس، آقای حریری نیز حضور خواهد داشت و امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه این نشست را افتتاح خواهد کرد.

یک دیپلمات فرانسوی به خبرگزاری رویترز گفته است این نشست، "ضد ایران یا ضد عربستان سعودی نخواهد بود و قطعنامه پایانی این نشست انگشت اتهام را به سوی کسی دراز نمی‌کند اما از عربستان سعودی و ایران خواهد خواست تا در سیاست لبنان دخالت نکنند." او گفت از حزب‌الله لبنان هم خواسته خواهد شد تا فعالیت‌های منطقه‌ای خود را محدود کند.

نیروهای حزب‌الله لبنان فعالانه در جنگ سوریه در کنار نیروهای بشار اسد، رئیس‌جمهوری این کشور جنگیدند.

آقای حریری ماه نوامبر در اقدامی غیر منتظره از ریاض، پایتخت عربستان سعودی استعفا داد. این استعفا باعث حیرت و شگفتی فراوانی شد و عدم بازگشت او به لبنان باعث بروز سئوال‌هایی در مورد دلیل این کناره‌گیری و محل اعلام آن شد.

سعد حریری در بیانیه استعفای خود از ایران و حزب‌الله لبنان انتقاد کرده بود.

میشل عون، رئیس‌جمهوری لبنان، به طور علنی عربستان سعودی را به بازداشت آقای حریری، نخست‌وزیر لبنان متهم کرد، اتهامی که این کشور آن را رد کرد.

آقای حریری پس از میانجیگری فرانسه عربستان را ترک کرد و به فرانسه رفت و پس از مدتی به کشورش بازگشت تا در نهایت سه روز پیش استعفای خود را پس گرفت.