میخائیل ساکاشویلی بازداشت شد

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای ساکاشویلی متهم به دریافت کمک مالی از گروه‌ تبه‌کار مرتبط با ویکتور یانوکوویچ، رئیس‌جمهوری سرنگون شده اوکراین است

میخائیل ساکاشویلی، رئیس‌جمهوری سابق گرجستان در کی‌یف، پایتخت اوکراین بازداشت شد.

آقای ساکاشویلی چند روز پیش هم بازداشت شده بود اما هوادارانش موفق شدند او را از خودروی پلیس آزاد کنند.

خبر بازداشت رئیس‌جمهوری سابق گرجستان اول در فیسبوک او منتشر شد و دادستانی اوکراین هم آن را تائید کرده است.

آقای ساکاشویلی متهم به دریافت کمک مالی از گروه‌ تبه‌کار مرتبط با ویکتور یانوکوویچ، رئیس‌جمهوری سرنگون شده اوکراین است.

روز سه‌‌شنبه پس از آن که هواداران آقای ساکاشویلی موفق شدند او را آزاد کنند، او از آنها خواست تا پترو پوروشنکو، رئیس‌جمهوری اوکراین را که قبلا متحد او بود، استیضاح کنند.

آقای ساکاشویلی کمپین ضد فسادی علیه رئیس‌جمهوری اوکراین راه انداخته است.

دادستانی اوکراین گفته است بازداشت رئیس‌جمهوری سابق گرجستان، بخشی از عملیات برای "مختل کردن طرح انتقام‌گیری نیروهای هوادار کرملین در اوکراین بوده است."

دادستانی اوکراین گفته است بازرگانان نزدیک به روسیه منابع مالی آقای ساکاشویلی را تامین می‌کنند و تصاویر صوتی و ویدیویی در تائید دریافت صدها هزار دلار از یک گروه تبه‌کار ارائه کرده است.

آقای ساکاشویلی گفته است این اسناد و مدارک جعلی هستند.

در صورت تائید اتهام‌ها او به ۵ سال زندان محکوم خواهد شد.

احتمال استرداد آقای ساکاشویلی به گرجستان هم مطرح شده است. او در آن کشور به اتهام فساد تحت تعقیب است. او می‌گوید این اتهام‌ها با انگیزه‌های سیاسی مطرح شده‌اند.

پترو پوروشنکو، رئیس‌جمهوری اوکراین در سال ۲۰۱۵، آقای ساکاشویلی را به عنوان فرماندار منطقه اودسای اوکراین منصوب کرد ولی در پی بروز اختلاف بین این دو، رئیس جمهوری اوکراین در ماه ژوئیه امسال از میخائیل ساکاشویلی سلب تابعیت کرد.

موضوعات مرتبط