برگزار کنندگان جشنواره هفت سال پیش رژه عشق آلمان دادگاهی شدند

قربانیان ۱۳ زن و هشت مرد بودند که بین ۱۸ تا ۳۸ سال سن داشتند حق نشر عکس AFP
Image caption قربانیان ۱۳ زن و هشت مرد بودند که بین ۱۸ تا ۳۸ سال سن داشتند

درآلمان محاکمه ده نفر در ارتباط با مرگ ۲۱ نفر در جریان یک جشنواره موسیقی در سال ۱۳۸۹ آغاز شده است.

در این حادثه ازدحام جمعیت و سراسیمگی شرکت کنندگان باعث شد قربانیان زیر دست و پا بمانند و براثر فشار جمعیت یا خفگی کشته شوند. حادثه در ورودی یک تونل در شهر دویسبورگ رخ داد. در این حادثه ۶۰۰ نفر هم زخمی شدند.

متهمان پرونده چهار کارمند یک شرکت برگزار کننده مراسم و شش مقام محلی هستند. اتهام آنها قتل غیر عمد و آسیب جسمی براثر سهل انگاری است. آنها این اتهام را رد کرده‌اند.

دادستان‌ها می‌گویند، در جریان برنامه ریزی مراسم و صدور مجوز، اشتباهات جدی رخ داده و شرایط ایمنی برای شرکت کنندگان مناسب نبوده است. وکلای مدافع متهمان می‌گویند، عوامل مختلف منجر به وقوع حادثه شده است. اگر متهمان مقصر شناخته شوند، ممکن است تا پنح سال به زندان بیفتند.

اوایل سال جاری میلادی، یک دادگاه تجدید نظر در دوسلدورف، رای قبلی دادگاهی دیگر برای لغو دادرسی را رد کرد و دادرسی ادامه یافت.

حق نشر عکس EPA
Image caption جلسه دادگاه در یک سالن اجتماعات در دوسلدورف برگزار می‌شود

این پرونده، از نظر تعداد متهمان و ابعاد حادثه یکی ازبزرگترین دادرسی‌های آلمان بعد از جنگ جهانی دوم است.

مشخص نیست که دادگاه چند جلسه ادامه پیدا کند، اما حکم باید تا ژوئیه سال ۲۰۲۰ صادر شود تا براساس قوانین قضایی آلمان پرونده در یک بازه ده ساله به سرانجام برسد.

در سال ۲۰۱۰ حدود یک میلیون نفر به این جشنواره موسیقی رفته بودند. قربانیان ۱۳ زن و هشت مرد بودند که بین ۱۸ تا ۳۸ سال سن داشتند. قربانیان از کشورهای استرالیا، ایتالیا، هلند، چین، بوسنی و اسپانیا بودند.

جشنواره موسوم به رژه عشق در سال ۱۹۸۹ در برلین آغاز شد و بعد تبدیل به یک جشنواره سالانه برای علاقه‌مندان موسیقی تکنو یا موسیقی الکترونیک شد. در سال ۲۰۱۰ و بعد از این حادثه مرگبار، برگزار کنندگان اعلام کردند که دیگر این جشنواره را برگزار نخواهند کرد.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط