مکرون خواهان 'توقف مداخله دیگر کشورها' در لبنان شد

امینه محمد، امانوئل مکرون و سعد حریری حق نشر عکس AFP
Image caption امینه محمد، امانوئل مکرون و سعد حریری

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، در نشستی بین‌المللی در پاریس از کشورهای دیگر خواست به "مداخله در امور لبنان" پایان بدهند.

سعد حریری، نخست وزیر لبنان و رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، در این نشست حاضر بودند.

بریتانیا، روسیه، چین و همچنین آلمان، ایتالیا و مصر هم با هدف حمایت از سعد حریری و "مشروعیت‌بخشی" به او نمایندگانی به این نشست فرستاندند.

سعد حریری ماه گذشته به طور غیرمنتظره طی نطقی تلویزیونی در ریاض با حمله به ایران و حزب‌الله لبنان اعلام کرد احساس ناامنی می‌کند و از مقام خود استعفا می‌کند. شرایط حاکم بر وضعیت استعفای او انتقادهای بسیاری را برانگیخت و او پس از بازگشت به لبنان استعفایش را پس گرفت.

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، در نشست پاریس از عربستان سعودی خواست در سیاست‌های منطقه‌ای خود و در برخورد با همسایگانش، از جمله لبنان، "خویشتنداری" به خرج دهد.

آقای تیلرسون با اشاره به محاصره قطر و مداخله نظامی عربستان در یمن، گفت: "ما از آنها دعوت می‌کنیم تا کمی خویشتنداری بیشتری داشته باشند و تامل بیشتری در اقداماتشان بکنند تا تبعات آن را کامل در نظر بگیرند."

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
بازی ایران و عربستان در زمین لبنان به کجا می‌انجامد؟

در جریان این نشست هم سعد حریری و هم امانوئل مکرون مخالفت خود را با تصمیم دونالد ترامپ برای انتقال سفارت آمریکا در اسرائیل به بیت المقدس اعلام کردند."