رئیس جمهور ونزوئلا مخالفان را از انتخابات منع کرد

رای گیری روز یکشنبه شهرداری ها در ونزوئلا - کاراکاس حق نشر عکس AFP
Image caption رای گیری روز یکشنبه شهرداری ها در ونزوئلا

نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا، می گوید که احزاب اصلی مخالف این کشور از شرکت در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده منع شده اند.

او گفت فقط احزابی که در رای گیری روز یکشنبه برای انتخاب شهردارها شرکت داشتند می توانند در انتخابات ریاست جمهور هم شرکت کنند.

رهبران "عدالت اول"، "اراده مردمی" و "اقدام دمکراتیک" این رای گیری را تحریم کردند و گفتند که سیستم انتخاباتی جناحی عمل می کند. آقای مادورو پافشاری می کند که سیستم انتخابات ونزوئلا کاملا قابل اعتماد است.

او روز یکشنبه در نطقی گفت که احزاب مخالف "از نقشه سیاسی محو شده اند."

او گفت: "احزابی که امروز شرکت نداشتند و خواستار تحریم انتخابات شده بودند، دیگر نمی توانند در انتخابات شرکت کنند."

سه حزب عمده در ماه اکتبر اعلام کردند که رای گیری روز یکشنبه برای انتخاب شهردارها در بیش از سه هزار حوزه را بایکوت می کنند.

استدلال آن ها این بود که این رای گیری برای تقویت نظام استبدادی آقای مادورو طراحی شده.

انتظار می رود حزب سوسیالیست آقای مادورو برنده بیشترین آرا در انتخابات شهرداری ها شود که علیرغم بدتر شدن بحران اقتصادی، کمبود کالاهای اساسی و تورم افسارگسیخته است.

حق نشر عکس Getty Images

آقای مادورو گفت که او معیارهای تعیین شده توسط مجلس قانون اساسی در منع احزاب مخالف از شرکت در انتخابات سال آینده را دنبال می کند.

اما این مجلس که در ماه اوت تاسیس شد و توانایی بازنویسی قانون اساسی را دارد تحت کنترل وفاداران به دولت است. احزاب مخالف این مجلس را وسیله ای برای تداوم قدرت رئیس جمهور می دانند.

ونزوئلا در شمال آمریکای جنوبی بیش از ۳۰ میلیون نفر جمعیت دارد. این کشور دارای بعضی از بزرگترین ذخایر نفتی جهان و همچنین معادن بزرگ زغال و سنگ آهن است.

علیرغم ثروت طبیعی بسیاری از مردم این کشور در فقر زندگی می کنند. با تکیه بر چنین شرایطی بود که هوگو چاوز رهبر پیشین ونزوئلا خود را قهرمان فقرا معرفی کرد و تا زمان مرگ در اثر سرطان برای ۱۴ سال در قدرت بود.

بعد از مرگ او کشمکش میان هواداران آقای مادورو و مخالفانی که خواهان پایان حکومت ۱۸ ساله حزب سوسیالیست هستند جریان دارد.

هواداران آقای مادورو می گویند که حزب او خیلی ها را از فقر نجات داده اما منتقدان می گویند او نهادهای دمکراتیک کشور را تضعیف کرده و اقتصاد گرفتار سوءمدیریت است.

مطالب مرتبط:

رهبر مخالفان ونزوئلا در حصر خانگی

سه کشته در اعتراضات ونزوئلا؛ مخالفان: به تظاهرات ادامه می‌دهیم

ونزوئلا تحریم‌های آمریکا را محکوم کرد

رهبر مخالفان ونزوئلا از زندان به حبس خانگی برگردانده شد

هجوم حامیان دولت به مجلس ونزوئلا

موضوعات مرتبط