ممنوعیت سینما در عربستان بعد از ۳۵ سال برداشته می‌شود

زنان در سینما در عربستان حق نشر عکس Getty Images
Image caption حضور کم‌سابقه زنان در یک فستیوال فیلم کوتاه در ماه اکتبر در ریاض. یکی از اهداف برگزاری این فستیوال مقدمه‌چینی برای برداشتن ممنوعیت سینما در عربستان بود

عربستان سعودی اعلام کرده است که از حدود سه ماه دیگر ممنوعیت فعالیت سینماها در این کشور بعد از چند دهه برداشته خواهد شد.

وزارت فرهنگ و اطلاع‌رسانی عربستان امروز دوشنبه ۱۱ دسامبر (۲۰ آذر) در بیانیه‌ای گفت: "برای اولین بار بعد از ۳۵ سال سینماهای تجاری اجازه خواهند داشت از اوایل سال ۲۰۱۸ میلادی فعالیت خود را آغاز کنند."

در اوایل دهه ۱۹۸۰ میلادی سینماهای عربستان به دلیل نگرانی محافظه‌کاران از تهدید فرهنگ و هویت اسلامی تعطیل شد.

چند ماه پیش مفتی اعظم عربستان نسبت به"فساد و انحطاط" در صورت باز شدن سینماها هشدار داد اما به نظر می‌ر‌سد این هشدار مانع از تصمیم پادشاهی سعودی نشده است.

صدور مجوز برای سینما تازه‌ترین اقدام در چارچوب تغییرات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی است که زیر نظر محمد بن سلمان ولیعهد ۳۲ ساله عربستان صورت می‌گیرد.

او به چهره اصلی "اصلاحات" در عربستان تبدیل شده است. در چند ماه گذشته بارها خبرهایی از تغییرات فرهنگی و اجتماعی در این کشور منتشر شده که دادن اجازه رانندگی به زنان از اواسط سال آینده میلادی از خبرساز‌ترین آنها بود.

در بیانیه وزارت فرهنگ عربستان به بعد اقتصادی از سرگیری فعالیت سینماها هم اشاره شده و آمده است که "با گسترش بخش فرهنگی، شغل‌های تازه و فرصت آموزش جدید ایجاد می‌شود". از این اقدام به عنوان "راه‌گشایی برای رشد و تنوع‌بخشی اقتصادی" هم یاد شده است.

دولت عربستان پیش‌بینی کرده است که تا سال ۲۰۳۰ بیش از ۳۰۰ مجموعه سینمای با ۲۰۰۰ پرده در این کشور به بهره‌برداری برسد. همچنین پیش‌بینی شده است که تا آن زمان ۳۰ هزار شغل در این صنعت ایجاد شود و سهم صنعت سینما در اقتصاد عربستان به ۹۰ میلیارد ریال سعودی (۲۴ میلیارد دلار) برسد.

بیشتر بخوانید: