اجلاس جهانی پیگیری توافق مقابله با گرمایش زمین آغاز به کار کرد

شیخ حسینه و مکرون حق نشر عکس Getty Images
Image caption نخست وزیر بنگلادش و مکرون - رئیس جمهوری فرانسه وعده داده رهبری تلاش برای اجرای توافق پاریس را برعهده بگیرد

اجلاس بین‌المللی بررسی راه‌های ‏مقابله با گرمایش زمین روز سه‌شنبه ۲۱ آذر (۱۲ دسامبر) در پاریس کار خود را آغاز کرد. همزمان، یک شرکت عمده نفتی در آمریکا با پیشنهاد ارزیابی سالانه تاثیر تحولات مربوط به کاهش آلودگی بر فعالیت شرکت موافقت کرده است.

نشست روز سه‌شنبه با عنوان "اجلاس عالی سیاره یگانه" به ابتکار امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه و در آستانه دومین سالگرد تصویب توافق پاریس برای کاهش گازهای گلخانه‌ای و پیشگیری از تغییرات اقلیمی با شرکت نمایندگان تقریبا تمامی کشورهای جهان تشکیل می‌شود و دستور کار آن بررسی میزان پیشرفت اجرای توافق پاریس و راه‌های تسریع دستیابی به اهداف آن است.

در این نشست بیش از پنجاه نخست وزیر یا وزیر ارشد از کشورهای مختلف شرکت دارند.

آمریکا، که به خاطر مصرف بالای سوخت فسیلی از تولید کنندگان اصلی گازهای گلخانه‌ای محسوب، در ماه ژوئن اعلام کرد که از این توافق خارج شده است. فرآیند خروج آمریکا تا سال ۲۰۲۰ به طول خواهد انجامید.

به گفته کارشناسان، روند اجرای توافق پاریس تا کنون کند بوده و انتظار این است که نشست کنونی بتواند این روند را سرعت بخشد.

+ کاخ‌سفید تغییر موضع بر سر توافق اقلیمی پاریس را رد کرد

+ آمریکا خروجش از پیمان پاریس را رسما به سازمان ملل اعلام کرد

+ قفل مذاکرات گروه ۲۰ بر سر تغییرات اقلیمی 'شکسته شد'

+ با پیوستن سوریه به توافق پاریس آمریکا تنها می ماند

+ پارلمان اروپا توافق‌نامه اقلیمی پاریس را تصویب کرد

حق نشر عکس GEOFFROY VAN DER HASSELT
Image caption طرفداران محیط زیست با برگزاری تظاهراتی در پاریس خواستار تسریع در اجرای تعهدات مربوط به مقابله با گرمایش زمین شدند

تأمین منابع مالی برای کمک به کشورهای کم درآمد در راستای گسترش استفاده آنها از سوخت‌های پاکیزه، جلوگیری از تأمین منابع مالی برای احداث یا توسعه نیروگاه‌های زغال‌سنگی که آلوده‌سازترین فناوری تولید برق را به کار می‌گیرد، یافتن راه‌هایی برای کاهش سرمایه‌گذاری در استفاده بیشتر از سوخت‌های آلوده ساز و الزام بخش‌های اقتصادی دیگر از جمله خطوط کشتیرانی به پیروی از مقررات کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای از جمله مباحثی است که در دستور کار این نشست قرار دارد.

به خصوص جنبه مالی برنامه ترغیب کشورهای کم درآمد به اجرای توافق پاریس از جمله افزایش دسترسی آنها به منابع انرژی پاک و تجدیدپذیر و کمک به طرح‌های مربوط به اجرای این توافق از موضوعات مهم در دستور کار اجلاس کنونی است. تخمین زده شده است که هزینه اجرای توافق پاریس به چند هزار میلیارد دلار بالغ می‌شود که انتظار می‌رود کشورهای ثروتمند جهان، منهای آمریکا، تأمین بخش عمده‌ا‌ی از آن را تقبل کنند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption اکسون موبیل با خواست صاحبان اکثریت سهام برای بررسی تأثیرات تغییرات اقلیمی بر فعالیت شرکت موافقت کرده است

در آستانه برگزاری این نشست، شبکه تلویزیونی سی‌بی‌اس آمریکا در مصاحبه با رئیس جمهوری فرانسه نظر او را درمورد احتمال موفقیت اجلاس و نگرش آمریکا نسبت به آن منعکس کرد. آقای مکرون گفت که فرانسه امیدوار است بتواند جامعه جهانی را به سوی اجرای توافق پاریس برای مقابله با گرمایش زمین هدایت کند. او گفت که نمی‌خواهد نسل‌های آینده رهبران سیاسی این نسل را به سهل‌انگاری در حفاظت از مهمترین میراث مشترک بشر و سایر جانداران، یعنی محیط زیست "سیاره مشترک" همه موجودات متهم کنند.

آقای مکرون از نحوه خروج آمریکا از پیمان پاریس انتقاد کرد، اما گفت که پیش‌بینی می‌کند آمریکا دیر یا زود به این پیمان بازگردد. وی در عین حال تأکید کرد که با مذاکره مجدد با آمریکا به منظور تغییر در محتوای این توافق موافق نیست.

در خبری دیگر در همین زمینه، شرکت اکسون‌موبیل، از بزرگترین شرکت‌های نفتی جهان، اعلام کرده است که از این پس، تأثیر تغییر در شرایط اقلیمی و فناوری‌های جدید بر عملیات شرکت را به طور مرتب ارزیابی و نتیجه آن را گزارش خواهد کرد.

این تصمیم در پی خواست دارندگان بیش از ۶۰ درصد سهام این شرکت، به خصوص صندوق بیمه کارکنان ایالت نیویورک اتخاذ شده است.

شرکت اکسون‌موبیل پیشتر در اطلاعیه‌ای گفته بود که خطر گرمایش زمین را درک می‌کند و می‌کوشد نه تنها در عمیات خود این موضوع را در نظر بگیرد بلکه مشتریان شرکت را نیز به توجه به آثار فعالیت آنها بر شرایط اقلیمی آگاه کند.