نخست وزیر سابق اوکراین رئیس جمهور پیشین این کشور را به همدستی با پوتین بر سر کریمه متهم کرد

آرسنی یاتسنیوک حق نشر عکس TASS/ZUMA

آرسنی یاتسنیوک، نخست وزیر سابق اوکراین می‌گوید که الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه نتیجه همدستی ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهور پیشین اوکراین با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه بود.

این مطلب را آقای یاتسنیوک در جریان بررسی پرونده آقای یانوکوویچ در دادگاهی در کیف، پایتخت اوکراین بیان داشت. مقامات اوکراین آقای یانوکوویچ را بطور غیابی به خیانت و کمک به تعرض نظامی به اوکراین متهم می کنند.

دادگاه روز ۷ دسامبر اجازه داد آقای یاتسنیوک و آرسن آواکوف، وزیر کشور اوکراین به عنوان شاهد در رابطه با پرونده آقای یانوکوویچ شهادت بدهند. اسامی پترو پروشنکو، رئیس جمهور اوکراین، آندری پاروبی، رئیس پارلمان، و اولکساندر تورچینوف، دبیر شورای امنیت و دفاع اوکراین نیز شامل فهرست شاهدان این پرونده است.

آقای یاتسنیوک در دادگاه از درخواست کتبی آقای یانوکوویچ از ولادیمیر پوتین یاداور شد. نخست وزیر سابق اوکراین معتقد است که این درخواست در الحاق شبه جزیره کریمه توسط روسیه نقش مهم داشته است.

او گفته است: "درخواست یانوکوویچ درتوجیه قانونی ورود نیروهای روسیه (به کریمه) نقش کلیدی بازی کرده است. من منتفی نمی دانم که ویکتور یانوکوویچ و ولادیمیر پوتین در مورد این درخواست موافقت کرده بوند. این برای روسیه خیلی مهم بود. روسیه بوسیله این درخواست می خواست به ورود نیروهایش مشروعیت ببخشد."

وکلای آقای یانوکوویچ به نوبه خود قصد دارند در دادگاه ثابت کنند که مقامات کنونی اوکراین در الحاق کریمه به روسیه مسئول هستند.

یکی از وکلای آقای یانوکوویچ گفته است که الحاق کریمه به روسیه نتیجه عدم اتخاذ تصمیم درست از سوی رهبری جدید اوکراین است.

ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری پیشین اوکراین در جریان اعتراضات گسترده در ماه فوریه ۲۰۱۴ از این کشور گریخت. در اوکراین علیه او چندین اتهام، از جمله اتهام خیانت مطرح شده است. در دادستانی اوکراین می گویند که این اتهام بر اساس درخواست آقای یانوکوویچ به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه برای وارد کردن نیروهای روسیه به اوکراین مطرح می شود.

آقای یانوکوویچ همچنین به دست داشتن در کشته شدن ۱۰۹ فعال سیاسی و ۱۹ نفر از نیروهای دولت در تظاهرات مردم در سال ۲۰۱۴ متهم می شود. دادستانی می گوید که او به رهبران نهادهای انتظامی و امنیتی دستور داده است که به سوی معترضان تیراندازی کنند.

آقای یانوکوویچ که در روسیه به سر می برد این اتهامات را بارها رد کرده است.

بیشتر بخوانید:

بحران کریمه: روسیه به جنگ اوکراین می‌رود؟

نخست وزیر اوکراین استعفا می دهد

ادعاهای روسیه در مورد کریمه چیست؟