نامزد مورد حمایت ترامپ در ایالت محافظه‌کار آلاباما شکست خورد

داگ جونز حق نشر عکس Getty Images
Image caption داگ جونز اولین دموکراتی است که بعد از ۲۵ سال از آلاباما به سنا راه پیدا می کند

روی مور نامزد مورد حمایت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا که با ادعاهای تعرض جنسی روبرو بود در ایالت بسیار محافظه کار آلاباما از نامزد دموکرات ها شکست خورده است.

پس از ماه‌ها کارزار پرحاشیه، مردم این ایالت جنوبی آمریکا روز سه شنبه برای انتخاب سناتور جدید خود به پای صندوق رای رفتند.

در این انتخابات قاضی سابق روی مور با داگ جونز رقابت می کرد و درحالی که کل آرا شمارش شده آقای جونز با اختلاف یک ۱.۵ درصد یعنی کمی بیش از ۲۰ هزار رای برنده شده است.

به این ترتیب شمار کرسی های جمهوری خواهان در سنا به ۵۱ در مقابل ۴۹ کرسی برای دموکرات ها کاهش می یابد.

آلاباما به طور سنتی سناتورهای جمهوری‌خواه را به کنگره می فرستاد اما نتیجه امشب خبر خوبی برای دموکرات ها پیش از انتخابات میان دوره ای سال آینده است.

این اولین بار در ربع قرن گذشته است که یک نامزد حزب دموکرات از آلاباما به سنا راه می یابد. آقای ترامپ پارسال با اختلاف نزدیک به ۳۰ درصد در این ایالت برنده شده بود.

این رای‌گیری برای پر کردن صندلی خالی جف سشنز، سناتور پیشین آلاباما انجام شد که پس از پیروزی دونالد ترامپ، وزیر دادگستری شد.

صبح سه‌شنبه، در حالی که رسانه‌های آمریکا پوشش ویژه‌ای به این انتخابات ایالتی داده‌بودند، روی مور، سوار بر اسب راهی حوزه انتخاباتی شد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption علیرغم شمار زنانی که روی مور را متهم کردند او می گوید هدف عملیات "افترا" قرار گرفته است

این قاضی ۷۰ ساله، حامی سرسخت "اصول عقیدتی" محافظه‌کاران است و از مخالفان جدی سقط جنین و ازدواج همجنس‌خواهان محسوب می شود. او وعده داده بود در صورت پیروزی، برای "قیام در برابر سیستم" به واشنگتن برود و از اصول سنتی محافظه‌کاران که به گفته او و حامیانش "در خطر نابودی" قرار گرفته دفاع کند.

با وجود این، طرح چند اتهام آزار و اذیت جنسی علیه او، که در یک مورد از آنها آزار جنسی یک دختر نوجوان هم در میان بوده، کارزار انتخاباتی اش را به شدت جنجالی کرد؛ به طوری که حتی رهبران جمهوری‌خواه در کنگره هم خواستار انصراف او از نامزدی و انتخابات شدند.

آقای مور همه این اتهامات را رد می‌کند و آنها را دارای انگیزه‌های سیاسی می‌داند.

در همین حال، حمایت بی‌چون و چرای دونالد ترامپ از آقای مور، انتخابات آلاباما را یک بار دیگر به سنگ محکی برای بررسی موقعیت آقای ترامپ بدل کرده بود.

آقای ترامپ که نظرسنجی‌های اخیر او را نامحبوب‌‎ترین رئیس جمهور معاصر آمریکا در پایان نخستین سال ریاستش بر کاخ سفید معرفی می‌کنند، چندین بار تاکید کرده که مجلس سنا برای پیش‌برد برنامه‌های او به کسانی چون روی مور نیاز دارد تا بتواند اکثریت شکننده جمهوری‌خواهان بر این مجلس را حفظ کند.

بیشتر بخوانید: