مراسم هشتادمین سالگرد کشتار نانجینگ در چین برگزار شد

حق نشر عکس EPA
Image caption شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهوری چین (سمت چپ) و یو جنگ شنگ، رییس کنفرانس مشورت سیاسی خلق چین

شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهوری چین در مراسم هشتادمین سالگرد کشتار نانجینگ که سربازان ژاپنی ده‌ها هزار چینی را کشتند شرکت کرده است.

آقای شی در این مراسم نقش چندانی نداشت و سایر اعضای بلندپایه حزب کمونیست چین در آن سخنرانی کردند.

یو جنگ شنگ، رییس کنفرانس مشورت سیاسی خلق چین در این مراسم گفت چین و ژاپن همسایگانی با روابط تاریخی هستند و باید دوستان بهتری شوند.

یو جنگ شنگ به نقل از پایگاه اینترنتی چاینا گفته است "برای برقراری صلح، چین به مسیر توسعه صلح‌آمیز پایبند خواهد بود و به استکبار و تجاوز دست نمی‌زند."

آقای یو گفت چین و ژاپن باید بر اساس منافع مردم خود حرکت کنند.

حق نشر عکس AFP
Image caption چین می‌گوید نزدیک به سیصد هزار شهروند غیر نظامی و سرباز این کشور پس از ورود سربازان ارتش ژاپن به شهر نانجینگ کشته شدند

شی جین‌پینگ پس از مراسم با بازماندگان این کشتار دیدار کرد. خبرگزاری شینهوا می‌گوید آقای شی گفته است "درس‌هایی که از گذشته گرفته شده، راهنمای آینده است."

مون جه-این، رئیس‌جمهوری کره جنوبی که برای سفری چهار روزه به پکن سفر کرده، در یک سخنرانی به مردم چین تسلیت گفت. برای اولین بار یک رئیس‌جمهوری کره جنوبی در مراسمی عمومی به این کشتار اشاره می‌کند.

در ژاپن هم دبیر کابینه این کشور در باره اهمیت نگاه به آینده صحبت کرده است.

چین می‌گوید نزدیک به سیصد هزار شهروند غیر نظامی و سرباز این کشور در زمستان سال‌های ۱۹۳۷ و ۱۹۳۸ پس از ورود سربازان ارتش ژاپن به شهر نانجینگ کشته شدند. گروهی از مورخان ژاپنی در مورد این ارقام ابراز شک و تردید کرده‌اند و شماری از مورخان محافظه‌کار اصولا کشتار چینی‌ها را رد می‌کنند.

دادگاه نظامی بین‌المللی شرق آسیا که پس از جنگ توسط متفقین تشکیل شد تعداد کشته‌شدگان را ۱۴۲ هزار نفر اعلام کرد.

موضوعات مرتبط