مواضع متناقض وزیر خارجه آمریکا و کاخ سفید در مورد کره شمالی

تیلرسون حق نشر عکس Reuters

بنظر می‌رسد که موضع رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، در ارتباط با کره شمالی با مواضع کاخ سفید و حتی وزارت خارجه در تناقض باشد.

آقای تیلرسون روز سه‌شنبه ۱۲ دسامبر (۲۱ آذر) گفت که آماده است بدون هرگونه پیش شرطی با کره شمالی مذاکره کند.

اما یک روز بعد کاخ سفید و وزارت خارجه بر سیاست‌های سختگیرانه آمریکا در قبال کره شمالی تاکید کرده و گفتند که کره شمالی اول باید تولید تسلیحات هسته‌ای خود را متوقف کند.

این پیام‌های متفاوت برای سومین بار در ماه‌های اخیر نشان می‌دهد آقای تیلرسون علنا با کاخ سفید در تضاد است.

وزیر خارجه آمریکا روز سه‌شنبه در یک نشست سیاستگذاری در واشنگتن گفت : "ما از جنبه دیپلماتیک گفته‌ایم که آماده هستیم هر زمان با کره شمالی مذاکره کنیم. ما حاضریم که اولین نشست بدون هرگونه پیش‌شرطی باشد."

آقای تیلرسون همچنین گفت: "بیاید ملاقات کنیم و اگر می‌خواهید درباره آب و هوا حرف بزنیم و اگر علاقه دارید در این باره حرف بزنیم که آیا میز (مذاکره) باید چهارگوش باشد یا گرد."

در پاسخ به این صحبت‌های وزیر خارجه آمریکا، یکی از مقامات کاخ سفید که نام آن ذکر نشده به خبرگزاری رویترز گفت: "دولت آمریکا در این مورد اتفاق نظر دارد که مذاکره‌ای با کره شمالی انجام نخواهد شد تا زمانی که رژیم این کشور اساسا رفتارش را تغییر دهد. همانطور که وزیر خارجه گفته این تغییر رفتار باید در عملکرد کره شمالی دیده شود و انجام هر گونه گفتگویی با این کشور نباید تنها به متوقف کردن فعالیت‌های هسته‌ای آن محدود شود."

هدر نایرت از سخنگویان وزارت خارجه هم در توییتی بار دیگربر پیش شرط دولت آمریکا درمورد توقف برنامه اتمی کره شمالی تاکید کرد.

خانم نایرت در توییتش گفت که سیاست آمریکا در قبال کره شمالی تغییر نکرده است.

او همچنین افزود: "ما حاضر به مذاکره هستیم زمانی که کره شمالی مایل به انجام مذاکره ای جدی و قابل قبول در مورد توقف صلح آمیز فعالیت‌های هسته‌ای باشد، که الان وقت آن نیست."

تناقض موجود، تازه ترین تنش ایجاده شده بین کاخ سفید و رکس تیلرسون، وزیر خارجه است.

در ماه اوت سباستین گورکا که از مشاوران دونالد ترامپ بود از آقای تیلرسون انتقاد کرد. به گفته آقای گورکا، وزیر خارجه آمریکا تلاش کرده تا مواضع آقای ترامپ را درقبال کره شمالی نرمتر کند.

پس از آن در ماه سپتامبر، اظهارات آقای تیلرسون در مورد کره شمالی که گفته بود بدنبال ایجاد راههای مستقیمی برای مذاکره با این کشور است، با واکنش دونالد ترامپ روبرو شد.

آقای ترامپ، رکس تیلرسون را متهم به "اتلاف وقت" کرد.

رئیس جمهور آمریکا در توییتی گفت: "رکس، انرژیت رو ذخیره کن. ما آن چه را که باید انجام بدهیم، انجام می‌دهیم."

گفته شده که دونالد ترامپ به دنبال جانشین کردن فردی دیگر به جای آقای تیلرسون است. اما آقای ترامپ انتشار این اخبار را نادرست خوانده است.

آقای تیلرسون همچنین از مدافعان توافق هسته‌ای بدست آمده در دوران دولت باراک اوباما با ایران در مورد برنامه‌های هسته ای این کشور است. توافقی که دونالد ترامپ با آن مخالف و در صدد باطل کردن آن است.