کمیته دفاع از روزنامه‌نگاران خواهان آزدی روزنامه‌نگار تاجیک شد

خیرالله میرسعیدف حق نشر عکس facebook.com/khairullo.mirsaidov

کمیته دفاع از روزنامه‌نگاران، یک سازمان آمریکایی مدافع آزادی بیان، از مقامات تاجیکستان خواسته است که خیرالله میرسعیدف، روزنامه‌نگار بازداشت شده در شمال این کشور را بی‌درنگ آزاد کنند.

رابرت ماهونی، معاون مدیر عامل این سازمان، در بیانیه‌ای بازداشت آقای میرسعیدف را دارای انگیزه‌های سیاسی خوانده و خواستار لغو اتهامات و آزادی بی قید و بند او شده است.

او گفت: "در جایی که مطبوعات آزاد و صداهای انتقادی تقریبا وجود ندارد، روزنامه‌نگارانی چون (آقای) میرسعیدف برای کارهای مهمی که انجام می دهند، باید به تقدیر شوند، نه این که با اتهامات ساختگی بازداشت شوند."

کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران، که نهادی غیرانتفاعی در آمریکا است، هرسال گزارشی از وضعیت خبرنگاران در جهان منتشر می‌کند. این موسسه، تعداد کل خبرنگاران زندانی در جهان را ۲۶۲ نفر اعلام کرده است که نیمی از آنها در سه کشور ترکیه، چین و مصر زندانی هستند.

سه روز قبل دیدبان حقوق بشر و کمیته هلسینکی، دو سازمان دیگر بین‌المللی مدافع حقوق بشر، نیز با نشر بیانیه‌هایی مشابه از دولت تاجیکستان خواستند که آقای میرسعیدف را بلافاصله آزاد کند و اتهامات ساختگی علیه او را لغو کند.

اما سازمانهای مدافع حقوق بشر محلی در تاجیکستان تا به حال هیچ واکنشی به بازداشت او نکرده اند.

آقای میرسعیدف حدود ۱۰ روز قبل از سوی ماموران دادستانی در شهر خجند، در شمال تاجیکستان بازداشت شد و سه روز بعد رسانه‌های محلی خبر دادند که مقامات او را به اختلاس، برانگیختن تنفر مذهبی، جعل سند و دروغ پراکنی متهم کرده‌اند.

مجازات برای این گونه جرایم تا ۲۱ سال محکومیت به زندان را در بر می‌گیرد.

آقای میرسعیدف همه اتهامات را رد کرده است.

بازداشت آقای میرسعیدف حدود یک ماه پس از آن صورت گرفت که او نامه‌ای عنوانی رئیس جمهوری و دادستان کل تاجیکستان و استان دار سغد انتشار داد و یک مقام محلی در این استان را به طلب رشوه متهم کرد.

خیرالله میرسعیدف از سال ۲۰۰۰ به این سو در باره مسایل مختلفی در آسیای میانه، از جمله حقوق بشر، محیط زیست، امور سیاسی و اجتماعی گزارشها و مقالاتی در سایتهای خبری مانند آسیاپلاس، فرغانه،و صدای آلمان انتشار داده است.

در سالهای اخیر او مدیریت یک گروه کمدی را بر عهده داشت که از حمایت مقامات محلی در سغد برخردار بود در چندین آزمون و مسابقه طنز در خارج از تاجیکستان شرکت داشت و برنده هم شد.

گروههای مدافع حقوق بشر می گویند طی دو سال اخیر دولت تاجیکستان به سرکوب گسترده مخالفان و منتقدان و محدود کردن آزادیهای مدنی و اجتماعی، از جمله فشار بر مطبوعات و روزنامه نگاران مستقل اقدام کرده است.

از جمله، چندین خبرنگار خارجی نتوانسته اند در سالهای اخیر اجازه کار در تاجیکستان پیدا کنند.

موضوعات مرتبط