رهبران اتحادیه اروپا درباره مرحله اول خروج بریتانیا به توافق رسیدند

مکرون و مرکل حق نشر عکس AFP
Image caption امانوئل مکرون بر اتحاد ۲۷ کشور اتحادیه اروپا در مذاکرات تاکید کرده است

دونالد توسک، رئیس شورای اروپا، اعلام کرد که رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا درباره مرحله اول خروج بریتانیا از این اتحادیه به توافق رسیده‌اند و به این ترتیب بریتانیا و اتحادیه اروپا می‌توانند بر سر آینده روابط متقابل پس از خروج بریتانیا مذاکره کنند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، با اشاره به "پیشرفت چشمگیری" که با توافق امروز حاصل شده، گفته است مرحله بعدی مذاکرات "حتی دشوارتر" خواهد بود.

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا هم گفته است این توافق قدم مهمی در مسیر "خروجی هموار" از اتحادیه اروپا است.

پرداخت مبلغی برای تسویه حساب بریتانیا با اتحادیه اروپا، سرنوشت اروپایی‌های ساکن بریتانیا و مرز ایرلند شمالی (بخشی از بریتانیا) با جمهوری ایرلند از مسایلی بودند که در ماه‌های اخیر مانع از پیشرفت مذاکرات می‌شدند.

دولت بریتانیا همزمان با پیچیدگی مذاکرات با ۲۷ کشور اتحادیه اروپا با دشواری‌های جدی در عرصه داخلی نیز روبرو است. حزب محافظه‌کار خانم می اکثریت را در پارلمان ندارد و تنها با آرای نمایندگان حزب اتحادگرای دموکراتیک از ایرلند شمالی می‌تواند لوایح مورد نظرش را تصویب کند.

حق نشر عکس AFP
Image caption ناظران می‌گویند خانم می در مرحله بعدی مذاکرات هم با مشکلات زیادی مواجه است

درون خود حزب محافظه‌کار نیز نظر واحدی درباره آن که روابط آینده با اروپا باید چگونه باشد وجود ندارد.

روز چهارشنبه شماری از نمایندگان محافظه‌کار همراه با نمایندگان مخالف، علیه موضع دولت ترزا می رای دادند که توافق نهایی با اتحادیه اروپا باید به تایید پارلمان برسد.

لارا کونزبرگ، دبیر سیاسی بی‌بی‌سی، می‌گوید "شکنندگی دولت و پیچیدگی‌های برخی مسایل به این معنی بود که در برخی مواقع به نظر می‌رسد ترزا می ممکن است موفق نشود. اگر او نمی‌توانست مذاکرات را تا اینجا برساند، سوال‌های جدی درباره آینده سیاسی او پیش می‌آمد."

"عقل سلیم می‌گوید که مرحله بعدی حتی پیچیده‌تر هم خواهد بود، حتی اضطراب‌آفرین‌تر از این مرحله."

با توافق امروز رهبران اروپایی، اعضای کابینه ترزا می هفته آینده درباره آن که می‌خواهند پس از خروج چه رابطه‌ای با اتحادیه اروپا داشته باشند، تصمیم می‌گیرند.

دولت می‌خواهد تاریخ خروج از اتحادیه اروپا را به قانون تبدیل کند، اما با توجه به سرپیچی احتمالی برخی نمایندگان محافظه‌کار، ممکن است که دولت ترزا می دومین شکست پارلمانی خود در مذاکرات خروج را هفته آینده از سر بگذراند.