توافق جمهوری‌خواهان برای تصویب لایحه مالیات

حق نشر عکس Getty Images
Image caption کوین بردلی، از اعضای برجسته مجلس نمایندگان امروز جزئیات قانون مالیاتی جدید را علنی کرد

با اجماع سناتورهای جمهوری‌خواه، کنگره آمریکا در آستانه تصویب قانون جدید مالیاتی قرار گرفت. این نخستین اصلاحیه جامع به قانون مالیات آمریکا طی ۳۰ سال گذشته است.

در صورت تصویب، این مهم‌ترین دستاورد دولت دونالد ترامپ در سال نخست ورود به کاخ‌سفید خواهد بود.

در قانون جدید مالیات گروه‌های صنعتی و اقتصادی از ۳۵ درصد به ۲۱ درصد کاهش خواهد یافت.

کاهشی چشمگیر و بی‌سابقه که دونالد ترامپ آن را زمینه‌ساز رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال می‌داند اما منتقدان می‌گویند این بخشش مالیاتی هدیه‌ای به قشر مرفه آمریکاست و در عوض صدها میلیارد دلار به کسر بودجه دولت خواهد افزود.

در قانون جدید همچنین مالیات بر درآمد دهک بالای قشر متوسط هم از ۳۹.۶ به ۳۷ درصد کاهش خواهد یافت.

آقای ترامپ کاهش مالیات‌ها را یکی از شعارهای اصلی خود در دوران انتخابات قرار داده بود و اکنون با تصویب این قانون او می‌تواند در آستانه سال جدید میلادی، یک پیروزی بزرگ را جشن بگیرد.

دموکرات‌ها که در کنگره اقلیت‌اند می‌گویند قانون جدید تنها به سود ثروتمندان است و قشر متوسط بهره اندکی از آن خواهند برد.

کمیته مشترک و مستقل بررسی قوانین مالیاتی امروز جمعه (۱۵ دسامبر) اعلام کرد قانون جدید در ۱۰ سال آینده یک هزار و ۴۰۰ میلیارد دلار به کسری بودجه آمریکا خواهد افزود.

دولت آمریکا هم اکنون با کسری بودجه ۲۰ تریلیون دلاری (بیست هزار میلیارد دلار) روبرو است.

همین موضوع باعث شده بود چند سناتور چون باب کورکر به پیش‌نویس این لایحه نه بگویند.

اما امروز هم سناتور کورکر از ایالت تنسی و هم مارکو روبیو، سناتور ایالت فلوریدا اعلام کردند به این لایحه رای مثبت خواهند داد.

سناتور روبیو دیروز گفته بود اگر بخشودگی مالیاتی والدین کم درآمد با احتساب هزینه‌های فرزندداری آنها در قانون جدید بهبود نیابد، او رای مثبت به آن نخواهد داد.

جمهوری‌خواهان از میان ۱۰۰ کرسی مجلس سنا، ۵۲ کرسی را در اختیار دارند و برای تصویب طرح‌های خود نباید بیش از ۲ مخالف در میان هم حزبی‌های خود داشته باشند.

مجلس نمایندگان (سفلی) که پیش‌تر مفاد این لایحه را تصویب کرده بود، امروز از توافق با مجلس سنا بر سر اصلاحات نهایی خبر داد.

اکثریت مجلس نمایندگان هم با جمهوری‌خواهان است و بدین ترتیب، آنها قادر خواهند بود همان طور که وعده داده بودند پیش از ایام کریسمس و تعطیلات سال نو میلادی، این لایحه را به تصویب برسانند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption جمهوری‌خواهان اکثریت هر دو مجلس نمایندگان و سنا را در دست دارند

آقای ترامپ که بارها از تصویب این قانون به عنوان هدیه کریسمس خود به مردم آمریکا یاد کرده، بی‌صبرانه منتظر امضای آن است.

آنتونی زوکر، تحلیل‌گر بی‌بی‌سی در مسایل آمریکا می‌گوید تصویب این قانون تا حدود زیادی منتقدان آقای ترامپ در اردوی جمهوری‌خواهان را راضی خواهد کرد؛ به ویژه جمهوری‌خواهان متمولی که از حامیان اصلی این حزب محسوب می‌شوند.

این در حالی است که حتی مقام ارشد سازمان ملل متحد در امور فقر ضمن مخالفت با این قانون هشدار داده چنین اصلاح مالیاتی به عمیق‌تر شدن شکاف طبقاتی و بیشتر شدن نابرابری اجتماعی در آمریکا خواهد انجامید.

فیلیپ آلستون، گزارشگر ویژه فقر سازمان ملل متحد که برای دو هفته به ایالات مختلف آمریکا سفری پژوهشی و با هدف واقعیت‌سنجی کرده بود روز جمعه گفت این قانون جدید مالیاتی سیستم های حمایت اجتماعی و بهزیستی را با تهدید جدی روبرو می‌کند.

"کنگره به جد در پی تصویب این قانون است که اگر روی دهد، به تنهایی می‌تواند مسبب به تنهایی عامل حادترین افزایش نابرابری اجتماعی قابل تصور در این کشور شود."

بیشتر بخوانید

طرح مالیاتی ترامپ در مجلس سنا به تصویب رسید

رونمایی از طرح مالیاتی ترامپ، کاهش مالیات سرمایه‌گذاران