وزیر دفاع آمریکا احتمال حمله نظامی به ایران را رد کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا (سمت راست) در یکی از جلسات کابینه با دونالد ترامپ

وزیر دفاع آمریکا احتمال اقدام نظامی علیه ایران را رد کرده است.

جیمز ماتیس، درباره شواهد ارائه شده درباره "حمایت ایران از حوثی‌های یمن" گفته نیازی به واکنش نظامی علیه ایران نیست.

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد، پنج‌شنبه ۱۴ دسامبر، قطعه‌هایی از موشکی را نمایش داد که ادعا شده ایران در جنگ یمن علیه عربستان به کار برده است. خانم هیلی گفت که موشک شلیک شده به فرودگاه ریاض در چهارم نوامبر امسال، در ایران ساخته شده است.

ایران با رد این اتهام‌ها مدارک ارائه شده را جعلی و ساختگی توصیف کرده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption آمریکا مدعی است بقایای موشک شلیک شده به ریاض نشان ساخت ایران را دارد

وزیر دفاع آمریکا در پاسخ به این سوال خبرنگاران که آیا چنین شواهدی می‌تواند به واکنش نظامی ایالات متحده علیه ایران منجر شود، گفت: "واکنش نظامی نه. به همین دلیل سفیر ایالات متحده در سازمان ملل این موضوع را مطرح کرد نه یکی از نظامیان ما."

او تاکید کرد که فقط تلاش دیپلماتیک کافی است که به کشورهای جهان نشان بدهد ایران دنبال چه هدفی است.

وزیر دفاع آمریکا از ایران به خاطر حمایت از بشار اسد و حزب‌الله لبنان انتقاد کرد و گفت که "آنچه ایران انجام می‌دهد و باعث مرگ غیرنظامیان می‌شود، غیرقانونی است."

در ادامه واکنش‌های بین‌المللی به ارائه مدارکی علیه ایران، سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه در پاسخ به سئوال خبرگزاری رویترز گفته که "دبیرخانه سازمان ملل متحد در این مقطع هنوز به نتیجه‌ای نرسیده و فرانسه همچنان در حال بررسی اطلاعاتی است که در اختیار دارد."

این سخنگو گفته است فرانسه همچنان نگران برنامه موشکی ایران است و از این کشور خواسته تا به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد پایبند باشد.

خانم هیلی در سخنان روز پنج‌شنبه خود مدعی شد که موشک شلیک شده به فرودگاه ریاض نشان گروه صنعتی شهید باقری را داشته است. این مجموعه صنعتی وابسته به وزارت دفاع ایران و تحت تحریم است.

ایران می‌گوید موشکی به یمن ارسال نکرده و طرح اتهام‌های آمریکا با هدف "سرپوش نهادن بر جنایات جنگی عربستان سعودی در یمن با مشارکت و حمایت همه جانبه آمریکا" مطرح شده است.