برگزاری مراسم تشییع جنازه میخائیل اول، پادشاه سابق رومانی

حق نشر عکس Reuters
Image caption پادشاه میخائیل اول در سن ۹۶ سالگی در سوئیس درگذشت

پیکر میخائیل اول، آخرین پادشاه رومانی که ۵ دسامبر در سن ۹۶ سالگی درگذشت، امروز با برگزاری مراسمی بزرگ تشییع و به خاک سپرده میشود.

بیش از ۲۰ هزار رومانیایی برای ادای احترام و وداع با او در بخارست، پایتخت، صف آراستند.

از نقاط مختلف اروپا اعضای خانواده‌های سلطنتی از جمله خوان کارلوس، پادشاه سابق اسپانیا و شاهزاده چارلز، ولیعهد بریتانیا در این مراسم حضور دارند.

رهبران کمونیست رومانی هفتاد سال پیش پادشاه میخائیل را مجبور به کناره‌گیری از سلطنت کردند. او از آن زمان، بیشتر سال های عمرش را در سوئیس در تبعید گذراند.

او در سال ۱۹۴۴ دست به کودتایی زد که باعث شد رومانی از طرفداری از نازی ها دست بکشد و به متفقین ملحق شود و بیشتر به خاطر همین کودتا در یادها مانده است.

پس از شکست نازی‌ها توسط ارتش شوروی و به قدرت رسیدن کمونیست ها در رومانی، او در پایان سال ۱۹۴۷ به اجبار از سلطنت کناره‌گیری کرد.

در پی انقلاب رومانی و سقوط نیکلاس چائوشسکو در سال ۱۹۸۹، پادشاه میخائیل سعی کرد از کشورش دیدن کند، اما پلیس مانع ورود او شد.

او با رهبران جدید کشور روابط بسیار دشواری داشت. آنها نگران آن بودند که او دوباره مدعی تاج و تختش شود.

هنگامی که شاه میخائیل سه‌ روز بعد از عید پاک سال ۱۹۹۲ اجازه ورود به کشور را پیدا کرد، بیش از یک میلیون نفر برای دیدن او به خیابان‌ها آمدند. ایون ایلیسکو، رئیس‌جمهور سوسیالیست وقت، که از این همه اشتیاق مردم به وحشت افتاده بود، هر گونه بازدید در آینده را ممنوع کرد.

با این حال پادشاه میخائیل به رومانی برای مذاکره در مورد عضویت در اتحادیه اروپا و ناتو کمک کرد.

امیل کنستانتینسکو، رئیس‌جمهور بعدی رومانی (۱۹۹۶ - ۲۰۰۰)، تابیعت رومانیایی را به اعضای خانواده سلطنتی بازگرداند، اما اقدام چندانی برای بازگرداندن نظام سلطنتی انجام نداد. سرانجام ایون ایلیسکو که از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۴ دوباره بر مسند قدرت قرار گرفت، به این خانواده سلطنتی اجازه اقامت در رومانی و مطالبه دوباره برخی‌ از دارایی‌هایشان را داد.

بیشتر بخوانید:

تشییع جنازه سلطنتی برای ملکه بی‌تاج و تخت رومانی