روسیه 'با کمک سازمان سیا چند حمله انتحاری را خنثی کرد'

کلیسای سن پترزبورگ حق نشر عکس GETTY CREATIVE STOCK

بر اساس گزارش‌ها سرویس اطلاعاتی روسیه با کمک سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) توانسته حمله به کلیسای سن پترزبورگ و چند حمله انتحاری برنامه‌ریزی شده را خنثی کند.

به گزارش کرملین، ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه در تماس تلفنی با دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا، به خاطر کمک اطلاعاتی سازمان سیا از او تشکر کرده است.

به گزارش شبکه خبری اینترفاکس، آقای پوتین دراین تماس تلفنی به همتای آمریکایی خود اطمینان داده که در صورت اطلاع از هر نوع مورد مشابه که امنیت آمریکا را به خطر بیندازد، موضوع را به مقام‌های این کشور اطلاع خواهد داد.

سرویس امنیت فدرال روسیه (اف اس بی) روز جمعه ۱۵ دسامبر، در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که هفت عضو یک شبکه مربوط به گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) را بازداشت کرده و مقدار قابل توجهی مواد منفجره و سلاح از آنها گرفته است.

بر اساس این اطلاعیه، این گروه سعی داشته تا در دومین شهر بزرگ روسیه در کلیسای سن پترزبورگ و چند مکان عمومی و پرجمعیت دیگر حمله انتحاری انجام دهد و روز شنبه شمار زیادی از غیرنظامیان را بکشد.

تشکر از مدیر سیا

کاخ سفید هم در بیانیه ای نوشت که "تروریست ها" پیش از حمله ای که "می توانست شمار بزرگی از مردم را بکشد" دستگیر شدند.

کاخ سفید و کرملین گفتند که آقای پوتین از رئیس جمهور آمریکا خواسته است از قول او از مدیر سیا و مامورانی که در کشف این سلول دست داشتند تشکر کند.

دستگاه های اطلاعاتی آمریکا از جمله سیا بر این باورند که روسیه سال پیش سعی کرد به نفع دونالد ترامپ در انتخابات آمریکا مداخله کند - اتهامی که دولت روسیه و آقای ترامپ رد می کنند.

مکالمه دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین دومین تماس آنها در یک هفته اخیر است.

به گفته کاخ سفید آنها روز پنجشنبه هم درباره کره شمالی صحبت کردند و آقای ترامپ از همتای روسی خود "برای اذعان به عملکرد قوی اقتصاد آمریکا" در کنفرانس مطبوعاتی سالانه اش تشکر کرد.

کاخ سفید گفت دو رهبر در روز یکشنبه توافق کردند که این همکاری "نمونه ای از تحولات مثبتی است که همکاری دو کشور می تواند به آنها منجر شود."

در ماه آوریل انفجاری در متروی سن پترزبورگ باعث مرگ ۱۳ نفر شد که تصور می شود کار گروه های جهادی بود.

مدیر سازمان اطلاعات روسیه، اف اس بی، سه شنبه پیش گفته بود که پیکارجویانی که به سوریه بازمی گردند تهدیدی واقعی متوجه این کشور می کنند.

الکساندر بورتنیکوف در اظهاراتی که ایتارتاس منتشر کرد گفت که دستگاه های امنیتی روسیه در سال ۲۰۱۷ مانع ۱۸ حمله تروریستی شدند.

عاملان بمب‌گذاری متروی سن پترزبورگ 'از تلگرام استفاده کرده بودند'