کمیسر حقوق بشر سازمان ملل: به نظرم سوچی مجوز سرکوب‌ها را صادر کرده است

زید بن رعد حسین حق نشر عکس EPA

زید بن رعد حسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، می‌گوید که به نظر وی آنگ سان سوچی، رهبر دولت میانمار (برمه)، مجوز سرکوب اقلیت مسلمان روهینگیا را صادر کرده است.

آقای حسین در گفتگویی با بی‌بی‌سی تاکید کرده است که با توجه به وسعت عملیات نظامی علیه اقلیت روهینگیا که نتیجه آن هزاران نفر کشته و اجبار صدها هزار نفر به فرار از کشور شده است، چنین تصمیم‌هایی به طور معمول در بالاترین سطح مقامات کشور صورت می‌گیرد.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل افزوده است که رهبران این کشور در نهایت ممکن است با اتهام نسل‌کشی روبرو شوند.

آنگ سان سوچی پاسخ به این سخنان آقای حسین را رد کرده است. خانم سوچی از برندگان جایزه صلح نوبل است در عمل رهبر میانمار محسوب می‌شود.

در اوایل ماه جاری میلادی کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل احتمال وقوع نسل‌کشی در میانمار را مطرح کرد و خواستار نظارت دقیق بر بازگشت پناهجویان روهینگیا شد.

وی روز سه‌شنبه ۱۴ آذر (۵ دسامبر) در جمع نمایندگان کشورهای عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل گفته بود که نحوه برخورد نیروهای امنیتی میانمار و افراد وابسته به آنان با مسلمانان روهینگیا با تعریف پاکسازی قومی انطباق کامل دارد و ممکن است عاملان این برخورد مرتکب نسل‌کشی شده باشند.

آقای حسین از "گزارش‌های مختلف در مورد اقدامات وحشیانه علیه روهینگیاها از جمله سوزاندن آنان در داخل خانه‌هایشان، تجاوز به زنان و دختران و آتش زدن خانه‌ها، مدارس، بازارها و مساجد" سخن گفت و افزود که "آیا کسی می‌تواند انکار کند که در این اقدامات، دست کم عناصری از جرم نسل‌کشی وجود داشته است؟"

حق نشر عکس Reuters
Image caption خانم سوچی برای اولین بار در اوایل ماه نوامبر سال جاری میلادی به راخین سفر کرد

سازمان ملل "نسل‌کشی" را اقدامی تعریف می‌کند که هدف از آن نابودی یک گروه ملی، قومی، نژادی یا مذهبی ساکن در یک محل باشد. کنوانسیون‌های سازمان ملل کشورهای عضو را ملزم کرده است تا در صورت بروز نسل‌کشی، فورا با آن مقابله کنند و مسئولان چنین اقدامی را محاکمه و مجازات کنند.

در حال حاضر نزدیک به ۶۳۰ هزار تن از پناهجویان روهینگیا در شرایط نامساعد در بنگلادش به سر می‌برند. اما اخیرا، دولت‌های این کشور و میانمار بر سر بازگشت پناهجویان به محل سکونت خود به توافقی دست یافتند. سفیر میانمار در سازمان ملل گفته است که دولت او و دولت بنگلادش از نزدیک برای بازگرداندن آوارگان به محل سکونتشان همکاری می‌کنند و تا دو ماه دیگر "اثری از اردوگاه آوارگان در بنگلادش دیده نخواهد شد."

به گفته خبرنگاران اما مشخص نیست که این اقدام تا چه حد عملی است. دولت میانمار از اطلاق کلمه روهینگیا به این اقلیت خودداری می کند. مقامات میانمار می‌گویند که این افراد مهاجرانی هستند که از بنگلادش به میانمار رفته‌اند.

اکثر جمعیت میانمار بودایی مذهب هستند و درگیری بین بودائیان تندرو و مسلمانان روهینگیا در ایالت راخین در سال‌های اخیر تلفاتی برجای گذاشته است.

میانمار که تا سال ۱۹۸۹ برمه نام داشت، زمانی مستعمره بریتانیا بود و در سال ۱۹۴۸ مستقل شد. ارتش برمه با کودتایی در سال ١٩۶٢ قدرت را در دست گرفت و در دهه‌های بعد، به طور مستقیم یا غیرمستقیم اداره امور این کشور را در دست داشت. سرانجام در سال ٢٠١١ میلادی، در حالی که این کشور با فشار و تحریم خارجی مواجه بود، اصلاحاتی را به اجرا گذاشت که سرانجام به برگزاری انتخابات پارلمانی آزاد سال ٢٠١۵ و پیروزی حزب اتحاد ملی برای دموکراسی به رهبری آنگ سان سوچی و تشکیل دولت غیرنظامی به رهبری او منجر شد.

از زمان قدرت گرفتن نظامیان در برمه در سال ١٩۶٢، جمعیت روهینگیا تحت فشار قرار گرفت و سرانجام در سال ١٩٨٢، دولت نظامی با تصویب قانون جدید تابعیت، این قوم را غیربرمه‌ای اعلام و شهروندی آنان را سلب کرد. در نتیجه، مردم روهینگیا در میانمار، که سازمان ملل آنان را بزرگترین جمعیت بدون ملیت در جهان دانسته، از دسترسی به بسیاری از خدمات اجتماعی در این کشور محروم هستند.

موضوعات مرتبط