ترامپ: به خاطر بحران کره در برابر چین کوتاه آمده‌ام

حق نشر عکس Getty Images
Image caption شی و ترامپ - ترامپ با یادآوری استقبال گرم مقامات چینی در سفر به آن کشور گفته است از آنان انتظار دارد همکاری بیشتری بکند

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، ضمن متهم کردن چین به تخلف از تحریم نفتی کره شمالی، گفته است که تا کنون در مورد اختلاف تجاری با چین از خود نرمش نشان داده است.

رئیس جمهوری آمریکا در مطلبی که در توئیتر خود منتشر کرد نوشت که "مشاهده چین حین ارتکاب جرم - سرخوردگی بسیار از اینکه چین اجازه داده نفت به کره شمالی برسد. اگر این وضعیت ادامه پیدا کند، هیچوقت راه حل دوستانه‌ای برای مساله کره پیدا نمی‌شود."

آقای ترامپ همچنین در مصاحبه با نشریه نیویورک تایمز، ضمن تکرار اتهام علیه چین در مورد نقض تحریم‌های بین‌المللی علیه کره شمالی، صراحتا گفت که از زمان آغاز ریاست جمهوری خود در مورد اختلاف تجاری با چین "کوتاه آمده" با این امید که رهبران جمهوری خلق چین با وارد کردن فشار بر کره شمالی، آن کشور را به کنار گذاشتن برنامه تسلیحات هسته‌ای خود وادار کنند.

وی تلویحا هشدار داد که با توجه به اقدام چین در فروش نفت به کره شمالی، ممکن است شکیبایی خود را به زودی از دست بدهد. رئیس جمهوری آمریکا افزود: "نفت به کره شمالی می‌رود. قرار ما این نبود! اگر به ما در مورد کره شمالی کمک نکنند، من هم چیزی را که همیشه گفته بودم می‌خواهم انجام بدهم، انجام خواهم داد."

+ شورای امنیت به اتفاق آراء کره شمالی را تحریم نفتی کرد

+ کره شمالی: تحریمهای تازه به معنی اعلان جنگ است

+ آمریکا و چین 'در مورد شرایط بعد از سقوط احتمالی حکومت کره شمالی گفتگو کردند'

+ شروع مذاکرات رهبران آمریکا و چین در پکن

حق نشر عکس Getty Images
Image caption جایگاه تحویل سوخت در پایتخت کره شمالی - هدف آمریکا محروم کردن حکومت کره شمالی از امکانات ادامه برنامه‌های تسلیحاتی است

در جریان مبارزات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ با متهم کردن چین به تخطی از اصول تجارت آزاد، گفته بود که اشباع بازارهای آمریکا ازکالاهای چینی باعث ورشکستگی تولیدکنندگان و بیکاری کارگران آمریکایی شده است. او وعده داد که در صورت پیروزی در انتخابات، در صدد تغییر این وضعیت برخواهد آمد اما تا کنون دولت آمریکا اقدامی جدی در محدود کردن واردات چین یا اقدامات تلافی‌جویانه تجاری علیه آن کشور صورت نداده است.

آقای ترامپ در عین حال از نحوه استقبال مقامات چینی از او در جریان سفر ماه گذشته به آن کشور ابراز خرسندی کرد و گفت که رفتار شی جین‌پینگ، رئیس جمهوری چین با او "بهتر از رفتاری بود که در طول تاریخ آن کشور با هر کس دیگری شده، اما آنها باید کمک خیلی بیشتری به ما بکنند." او افزود: "در آنجا ما یک خطر اتمی داریم که برای چین هم خوب نیست!"

حق نشر عکس Getty Images
Image caption چین نیز به قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تشدید تحریم کره شمالی رای مثبت داد

مطلب توئیتری آقای ترامپ پس از آن منتشر شد که منابع کره جنوبی گزارش کردند که تصاویر ماهواره‌ای انتقال نفت از کشتی‌های چینی به کشتی‌های کره شمالی را ثبت کرده‌اند. به گفته آنان، از ماه اکتبر تا کنون، سی مورد انتقال نفت از کشتی‌های چینی ثبت شده است. همچنین، یک منبع کره جنوبی در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان گفت که در موارد متعددی، کشتی‌های بعضی کشورها، از جمله چین، در آب‌های بین‌المللی نفت به کشتی‌های کره شمال منتقل کرده و در مواردی از کشتی‌های کره شمالی زغال سنگ تحویل گرفته‌اند. او از "کشورهای دیگر" فعال در این زمینه نام نبرد.

ماه گذشته، وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز گزارش کرد که منابع اطلاعاتی آن کشور از موارد نقض تحریم کره شمالی از طریق "انتقال کشتی-به-کشتی نفت" اطلاع یافته‌اند.

تحریم نفتی بخشی از مجازات‌های شورای امنیت سازمان ملل متحده علیه برنامه‌های هسته‌ای و موشکی کره شمالی است. در آخرین قطعنامه پیشنهادی آمریکا که روز ۲۲ دسامبر به تصویب اعضای شورای امنیت سازمان ملل از جمله روسیه و چین رسید، تحریم نفتی آن کشور تشدید شده است. آمریکا امیدوار است این اقدام در کنار سایر محدودیت‌های اقتصادی و مالی علیه کره شمالی، حکومت آن کشور را از منابع لازم برای ادامه برنامه‌های موشکی و هسته‌ای محروم کند.

در واکنش به انتشار گزارش‌های حاکی از انتقال نفت از چین به کره شمالی، روز جمعه، ۸ دی (۲۹ دسامبر) سخنگوی وزارت خارجه چین گفت که دولت او از هیچگونه نقل و انتقال کشتی-به-کشتی نفت اطلاع ندارد و چین همچنان به مواضع روشن خود در این زمینه پایبند است." وی افزود که دولت چین تمامی مصوبات شورای امنیت در مورد کره شمالی را به طور کامل و به دقت اجرا می‌کند.

به گفته برخی ناظران، اظهارات آقای ترامپ در مورد چین می‌تواند منعکس کننده اختلاف نظر در میان اعضای دولت او نیز باشد. برخی از نزدیکان رئیس جمهوری از وارد کردن فشار بر چین حمایت می‌کنند در حالیکه بعضی دیگر مداراگری و ملایمت در این زمینه را به نفع اهداف بلند مدت آمریکا به خصوص در صحنه رقابت‌های بین‌المللی می‌دانند.

حق نشر عکس twitter.com/realDonaldTrump
Image caption ترامپ در توئیتر خود از گزارش مربوط به تحویل نفت چین به کره شمالی ابراز "سرخوردگی" کرد