داعش مدعی شد انفجار در سن‌پترزبورگ کار این گروه بوده است

این فروشگاه زنجیره‌ای، شلوغ و پرمراجعه است. حق نشر عکس Reuters
Image caption این فروشگاه زنجیره‌ای، شلوغ و پرمراجعه است.

گروه موسوم به دولت اسلامی مدعی شده که بمب‌گذاری روز چهارشنبه در فروشگاهی در سن‌پترزبورگ روسیه کار این گروه بوده است. دست‌کم ۱۳ نفر در آن انفجار زخمی شدند.

گروه داعش این ادعا را در وبسایت خبری‌اش اعماق‌نیوز منتشر کرده ولی سند یا شواهدی درباره‌اش ارائه نداده است.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، پیش‌تر این انفجار در شعبه فروشگاه زنجیره‌ای پرکرستوک را یک اقدام تروریستی خوانده بود.

او روز جمعه قانون جدیدی را ابلاغ کرده بود که مجازات برای افراد مرتبط با گروه‌های تروریستی را تشدید می‌کند.

گروه داعش در سال‌های اخیر هزاران نیرو از روسیه و جمهوری‌های سابق شوروی جذب کرده است و آقای پوتین هم درباره عواقب بازگشت این نیروها به کشورهای زادگاهشان هشدار داده است.

حضور در جنگ سوریه در حمایت از حکومت بشار اسد هم روسیه را بیش از پیش به هدفی برای داعش و گروه‌های شبه‌نظامی دیگر تبدیل کرده است.

گزارش‌های اولیه بعد از انفجار روز چهارشنبه در سن‌پترزبورگ حاکی از آن بود که مقام‌های محلی آن را به عنوان یک اقدام جنایی و تلاش برای قتل حساب کرده‌اند.

ولی روز پنج‌شنبه آقای پوتین در یک مراسم اعطای نشان‌های نظامی به حاضران گفت: "می‌دانید که دیروز در سن‌پترزبورگ یک عملیات تروریستی اجرا شد."

مقام‌های روسیه می‌گویند انفجار از یک بمب دست‌ساز با اجزای کشنده بوده است که انفجاری معادل قدرت ۲۰۰ گرم تی‌ان‌تی ایجاد کرد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption عکس‌های بعد از انفجار را کارآگاه‌های ضد تروریستی روسیه ارائه داده‌اند.

به گزارش رسانه‌های روسیه این بمب در یک کوله‌پشتی در صندوقی که مشتری‌ها وسایل شخصی‌شان را قبل از ورود به فروشگاه می‌گذارند، کار گذاشته شده بوده است.

اوایل ماه دسامبر آمریکا و روسیه اعلام کردند با اطلاعاتی که سی‌آی‌ای، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در اختیار نیروهای امنیتی روسیه قرار داده، یک عملیات برای حمله به کلیسای جامع کازان در سن‌پترزبورگ خنثی شده است.

آن‌زمان خبرگزاری اینترفکس روسیه گزارش داد که گروهی برای حمله‌هایی به چند نقطه در آن کشور برنامه‌ریزی می‌کرده است و چندین نفر در این باره بازداشت شده‌اند.

ماه آوریل در انفجاری در مترو سن‌پترزبورگ ۱۳ نفر کشته و ۵۰ نفر زخمی شدند.

قانون جدید که رئیس‌جمهوری روسیه آن را روز جمعه ابلاغ کرد، سقف مجازات برای پیوستن به گروه‌های تروریستی را از ده سال حبس به حبس ابد افزایش داد.

موضوعات مرتبط