۱۳۲۷۵ سال زندان برای کلاه‌بردار شرکت‌های هرمی در تایلند

برآورد می‌شود حدود ۴۰ هزار نفر در این کلاه‌برداری هرمی ضرر کرده باشند. حق نشر عکس Paula Bronstein/Getty Images
Image caption برآورد می‌شود حدود ۴۰ هزار نفر در این کلاه‌برداری هرمی ضرر کرده باشند.

دادگاهی در تایلند یک مرد کلاه‌بردار را به ۱۳۲۷۵ سال زندان محکوم کرده است.

پودیت کیتیترادیلوک، ۳۴ ساله، در دادگاه اعتراف کرد که یک شرکت هرمی راه انداخته بوده و در آن با وعده موهوم بهره‌های کلان، مردم را سرکیسه می‌کرده است.

او حدود ۴۰ هزار نفر را قانع کرده بود که در مجموع معادل بیش از ۱۶۰ میلیون دلار در شرکت‌هایش سرمایه‌گذاری کنند.

دادگاه تایلند او را درباره دادن وام‌های غیرقانونی و ۲۶۵۳ مورد کلاه‌برداری مجرم شناخت. چون خودش با دادگاه همکاری کرده و به جرمش اعتراف کرده است، مجازات او به نصف تقلیل داده شده و به ۶۶۳۷ و شش ماه رسیده است.

با این حال بعید است او بیش از ۲۰ سال در زندان بماند چون طبق قانون تایلند، برای هرکدام از دو جرمی که او مرتکب شده است، حداکثر ۱۰ سال می‌توانند زندانش کنند.

بازپرس‌های پرونده در دادگاه گفتند این مرد ۳۴ ساله سمینارهایی ترتیب می‌داده است که در آنها شرکت‌کنندگان را ترغیب می‌کردند در کسب‌وکارهایی سرمایه‌گذاری کنند که او ادعا می‌کرده مثلا مرتبط با ساخت و ساز، لوازم آرایشی، خودروهای دست دوم و صادرات است.

به این افراد که در خیال سودهای کلان و باورنکردنی بوده‌اند، وعده داده می‌شد که علاوه بر آن بابت معرفی افراد جدید هم سود می‌برند.

مشابه همه شرکت‌های هرمی این‌چنینی، سرمایه‌گذاری اولیه اعضای جدید برای پرداخت سود به سرمایه‌گذاران قبلی برداشته می‌شده است.

آقای پودیت از ماه اوت در زندان بوده است. دادگاه تایلند حاضر نشد برای او قرار وثیقه صادر کند.

در این دادگاه هم‌چنین هرکدام از شرکت‌های او به پرداخت معادل ۲۰ میلیون دلار جریمه محکوم شدند. آنها باید حدود ۱۷ میلیون دلار به ۲۶۵۳ نفری که سرشان کلاه رفته بپردازند؛ به‌علاوه سود سالانه ۷.۵ درصد.

موضوعات مرتبط