رهبر کره شمالی: تمام خاک آمریکا در تیررس موشک‌های هسته‌ای ماست

کیم جونگ اون حق نشر عکس AFP

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در سخنرانی به مناسبت سال نوی میلادی به آمریکا هشدار داد که روی میز کارش همیشه یک دکمه هسته‌ای وجود دارد.

رهبر کره شمالی در این سخنرانی که از تلویزیون پخش شد، گفت که تمام خاک آمریکا در تیررس سلاح‌های هسته‌ای کره شمالی قرار دارد، اما افزود: "این تهدید نیست، واقعیت است."

کیم جونگ اون در عین حال گفت که باب مذاکره با کره جنوبی "باز" است و ممکن است کره‌شمالی ورزشکارانش را به بازی‌های المپیک زمستانی اعزام کند که ماه آینده در کره جنوبی برگزار می‌شود.

سخنگوی رییس جمهور کره جنوبی هم از این موضوع استقبال کرد و گفت که این کشور مشتاق است "تا همیشه، هر وقت و هر جا" با کره شمالی مذاکره کند.

وقتی از دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در باره اظهارات رهبر کره شمالی سوال شد او پاسخ داد: "خواهیم دید، خواهیم دید."

کره شمالی سال گذشته آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی خود را افزایش داد و این باعث شد شورای امنیت سازمان ملل تحریم‌های جدیدی را علیه این کشور وضع کند. کره شمالی این تحریم‌ها را "اعلان جنگ" به این کشور خواند.

با وجود این کره شمالی مدعی است که تمام خاک آمریکا در تیررس موشک‌هایش است، کارشناسان درباره اینکه این کشور واقعا به این حد از توانایی فنی رسیده باشد تردید دارند.

با این حال کارشناسان معتقدند که پیشنهاد مذاکره از طرف رهبر کره شمالی می‌تواند حکایت از این داشته باشد که او احساس می‌کند اکنون در موضع قدرت قرار دارد.