ترامپ در اولین توییت امسال خود به شدت به پاکستان تاخت

ترامپ حق نشر عکس Reuters
Image caption دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در اولین توییت خود در سال تازه میلادی به شدت به پاکستان تاخته است.

آقای ترامپ در این توییت نوشته است: "ایالات متحده آمریکا با ساده‌لوحی در ۱۵ سال گذشته بیش از ۳۳ میلیارد دلار به پاکستان کمک کرده است؛ و آنها در عوض به جز از دروغ و فریب چیزی به ما نداده‌اند؛ با این تصور که رهبران ما احمق هستند. آنها [پاکستانی‌ها] به تروریست‌هایی که ما در افغانستان به دنبالشان هستیم، پناهگاه داده و [به ما] کمک زیادی نکرده‌اند. (این رویه) دیگر بس است!"

دولت آمریکا در هفته‌های اخیر به صورت واضح پاکستان را به عدم همکاری لازم برای مقابله با ستیزه‌جویان در منطقه متهم کرده و مقام‌های آمریکایی اخیرا به شدت پاکستان را مورد انتقاد قرار داده‌اند.

راهبرد تازه آمریکا برای افغانستان و جنوب آسیا در ماه آگوست گذشته اعلام شد. با اعلام این راهبرد از پاکستان به صورت کم پیشینه‌ای انتقاد و این کشور متهم شد که به جای همکاری واقعی با آمریکا و دولت افغانستان در مبارزه با تروریسم و شورشگری، به گروه‌های تروریستی "پناه" می‌دهد، اتهامی که پاکستان آن را رد می‌کند.

کمی بیش از یک هفته پیش، مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا، در دیداری از افغانستان، به پاکستان هشدار داد که از پناه دادن به گروه‌هایی که با دولت افغانستان می‌جنگند، دست بردارد. آقای پنس شامگاه روز پنجشنبه (۲۱ دسامبر-۳۰ قوس/آذر) به کابل سفر کرد.

در سخنانی در جمع تعدادی از نیروهای آمریکایی در افغانستان، آقای پنس همچنین تاکید کرد که همکاری پاکستان با آمریکا به نفع پاکستان است و افزود: "پاکستان برای سال‌ها به طالبان و گروه‌های تروریستی دیگر پناه داده است. اما آن دوران دیگر به سر آمده است."

معاون آقای ترامپ هشدار چند ماه پیش رئیس جمهوری آمریکا به پاکستان را تکرار کرد و گفت: "من یکبار دیگر این مسئله را تکرار می‌کنم که پاکستان در مشارکت با آمریکا خیلی چیزها به دست می‌آورد. برعکس، این کشور با پناه دادن به جنایتکاران و تروریست‌ها، خیلی چیزها را از دست خواهد داد."

به گفته خبرنگاران این اظهارات و فشارها بر پاکستان را می‌توان در چارچوب استرانژی جدید آمریکا در قبال افغانستان که در ماه اوت (آگوست) اعلام شد، ارزیابی کرد.

براساس این راهبرد، نحوه حضور نظامی آمریکا در افغانستان مشروط به اوضاع این کشور و اطمینان از پیروزی در مبارزه با تروریسم و توانایی دولت و نیروهای ملی افغانستان در حفظ ثبات و امنیت است.

اما نکته مهم در این استراتژی تازه انتقاد کم سابقه از پاکستان بود. در این استراتژی پاکستان متهم شد که به جای همکاری واقعی با آمریکا و دولت افغانستان در مبارزه با تروریسم و شورشگری، به گروه‌های تروریستی "پناه" می‌دهد، اتهامی که پاکستان آن را رد می‌کند.

حق نشر عکس Arg
Image caption محمد اشرف غنی رییس جمهور افغانستان در بدو ورود به ارگ ریاست جمهوری به مایک پنس خوش آمد می‌گوید

آقای ترامپ با اعلام استراتژی جدید خود و انتقاد از پاکستان گفت: "پاکستان به سازمان‌هایی پناه داده که هر روز تلاش می‌کنند مردم ما را بکشند. ما به پاکستان میلیاردها دلار پرداخت کرده‌ایم ولی آن ها به تروریست هایی پناه داده‌اند که ما با آن‌ها می‌جنگیم. این وضع باید تغییر کند و این تغییر فورا انجام خواهد شد. هیچ همکاریی نمی‌تواند در مورد کشوری که به شبه نظامیان و تروریست‌هایی که نظامیان و مقامات آمریکایی را هدف قرار می‌دهند، دوام بیاورد."

خواجه آصف، وزیر امور خارجه پاکستان، در پاسخ به این توییت آقای ترامپ در توییتی متقابل گفت: "ان‌شاءالله به توییت آقای ترامپ بزودی پاسخ خواهیم داد.... [و] به دنیا حقیقت را نشان می‌دهیم... تفاوت بین واقعیت و خیال‌پردازی‌."

اتهامات آمریکا علیه پاکستان با مخالفت شدید مقامات پاکستان مواجه شده است. مقامات پاکستانی ادعای همتایان آمریکایی خود را درباره عدم همکاری با آمریکا و مقابله با ستیزه‌جویان را رد کرده و تاکید می‌کنند که آنها با ستیزه‌جویان در داخل خاک خود مبارزه کرده و اطلاعات زیادی در این موارد نیز با مقامات آمریکایی رد و بدل کرده‌اند.

Image caption وزارت خارجه پاکستان

پیشتر و در واکنش به این ادعاهای مقامات آمریکایی، وزارت خارجه پاکستان در بیانیه‌ای ضمن تاکید بر اینکه متحدین هرگز به یکدیگر هشدار نمی‌دهند، گفته شد که: "آمریکا باید عواملی را تنبیه کند که در افغانستان، به طور تصاعدی، مسئول افزایش تولید مواد مخدر، فساد گسترده و فراهم کردن زمینه برای نفوذ داعش هستند."

وزارت خارجه پاکستان گفت برای ایجاد صلح باید به مکانیسم مذاکرات توجه ویژه شود. پاکستان تاکید کرد که با اتهام زدن به سایر کشورها و دیگران را مسئول شکست دانستن، صورت مساله حل نخواهد شد.

به گفته وزارت خارجه پاکستان، مقام‌های آمریکایی هنگام دیدار با مقام‌های پاکستانی موضعی متفاوت دارند و در افغانستان سخنان دیگری می‌گویند.