اسرائیل یک نوجوان معترض فلسطینی را بابت سیلی‌زدن به سرباز اسرائیلی محاکمه می‌کند

اسرائیل گفته سربازشان 'حرفه‌ای' رفتار کرده که مقابله به مثل نکرده است. پدر عهد تمیمی گفته این سربازها وارد محوطه خانه آنها شده بودند و گاز اشک‌آور زدند و پنجره‌ها را شکستند. حق نشر عکس Screengrab
Image caption اسرائیل گفته سربازشان 'حرفه‌ای' رفتار کرده که مقابله به مثل نکرده است. پدر عهد تمیمی گفته این سربازها وارد محوطه خانه آنها شده بودند و گاز اشک‌آور زدند و پنجره‌ها را شکستند.

بعد از انتشار و داغ‌شدن فیلمی که در آن دیده می‌شود یک دختر نوجوان فلسطینی به سرباز اسرائیلی سیلی می‌زند، مقام‌های اسرائیل رسما او را به اتهام حمله به سربازان اسرائیلی محاکمه می‌کنند.

فیلمی که در آن دیده می‌شود عهد تمیمی، ۱۷ ساله، همراه دخترعمویش در یک رویارویی با نیروهای اسرائیلی به صورت یک سرباز سیلی می‌زند، در هفته‌های گذشته در شبکه‌های اجتماعی خیلی داغ شد.

حالا این نوجوان به ۱۲ اتهام در اسرائیل دادگاهی شده است که از جمله آنها حمله و پرتاب سنگ است.

ولی خانواده او می‌گنید آن‌چه در فیلم دیده می‌شود، مقاومت مشروع در جریان تظاهراتی در مناطق اشغالی در کرانه باختری بوده است.

دولت اسرائیل می‌گوید سربازها در صحنه داشتند مانع پرتاب سنگ فلسطینی‌ها به خودروهای عبوری می‌شدند.

در این فیلم که حدود دو هفته پیش در ۱۵ دسامبر ضبط شده، گروهی از زنان از جمله عهد تمیمی دیده می‌شوند که بر سر دو سرباز اسرائیلی مسلح فریاد می‌زنند و بعد به آنها مشت و لگد می‌زنند.

در طول این دو هفته این فیلم خیلی در شبکه‌های اجتماعی هم‌رسانی شد و خیلی از فلسطینی‌ها یا مردم دیگری که آن را تماشا کردند و بازنشر دادند، عهد تمیمی را به عنوان قهرمان مقاومت جلوی اشغال اسرائیلی‌ها ستایش کردند.

روز یک‌شنبه دخترعموی عهد تمیمی، نور تمیمی و همین‌طور مادر او که این فیلم را ضبط کرد و در فیس‌بوک منتشر کرد، رسما تفهیم اتهام شدند.

در زمان بازداشت عهد تمیمی پدرش گفت که سربازان گاز اشک‌آور زده بودند و شیشه پنجره خانه آنها را شکسته بودند.

باسم تمیمی، که خودش یک کنش‌گر شناخته‌شده فلسطینی است، هم‌چنین در فیس‌بوک نوشت که یک گلوله پلاستیکی شلیک‌شده از سربازان اسرائیلی به صورت پسرعموی ۱۴ ساله عهد خورده بود.

گزارش شده است که این گلوله در جریان تظاهرات هفتگی در روستای نبی‌صالح به محمد تمیمی خورد و بعد از آن او در کما رفته است.

ارتش اسرائیل می‌گوید بیش از ۲۰۰ فلسطینی داشتند آن‌جا سنگ پرت می‌کردند.

حق نشر عکس AFP
Image caption عهد تمیمی در دادگاه نظامی در زندان عوفر در مناطق اشتغالی کرانه باختری که اسرائیل اداره‌اش می‌کند

ارتش اسرائیل گفته در تحقیقاتش درباره این واقعه، به این نتیجه رسیده است سربازی که در فیلم پیداست از دو زن فلسطینی کتک می‌خورد، "حرفه‌ای رفتار کرده که مقابله به مثل نکرده است."

پدر عهد تمیمی به روزنامه اسرایئلی یدیعوت آهارانوت گفته است که آن‌چه در فیلم پیداست، بعد از آن رخ داد که سربازهای اسرائیلی "وارد محوطه خانه شدند" و شروع کردند گاز اشک‌آور پرت کردند و پنجره‌های خانه را شکستند.

او گفته است: "شاید رفتار آنها در فیلم انسانی به نظر برسد ولی فکر نمی‌کنم کل رفتار آنها آن روز انسانی بود. من به دخترم و کاری که کرد افتخار می‌کنم."

دو سال پیش هم فیلم دیگری از عهد تمیمی در شبکه‌های اجتماعی داغ شد که در آن دست یک سرباز اسرائیلی را گاز می‌گیرد. این سرباز یک پسر فلسطینی را که اسرائیل می‌گوید داشته به سربازها سنگ می‌زده، نگه داشته بود.

کنش‌گران فلسطینی کارهای عهد تمیمی را ستایش کرده‌اند ولی خیلی‌ها در اسرائیل خانواده این دختر نوجوان را متهم می‌کنند که از او برای تبلیغات علیه ارتش اسرائیل استفاده می‌کنند.