معترضان در پاکستان پرچم آمریکا را آتش زدند

معترضان در پاکستان آقای ترامپ را "نادان در صحنه روابط بین‌الملل" خواندند حق نشر عکس EPA
Image caption معترضان در پاکستان آقای ترامپ را "نادان در صحنه روابط بین‌الملل" خواندند

تظاهرات‌کنندگان خشمگین در پاکستان با آتش زدن پرچم آمریکا به سخنان دونالد ترامپ واکنش نشان دادند.

این در حالی است که هم‌زمان شورای امنیت ملی پاکستان در واکنش به اظهارات رئیس‌جمهور آمریکا جلسه فوری برگزار کرده است.

امروز سه‌شنبه (۱۲ دی ماه/ دوم ژانویه) چندین تظاهرات در نقاط مختلف پاکستان در اعتراض به اظهارات سال نوی میلادی رئیس جمهوری آمریکا شکل گرفت.

آقای ترامپ در این اظهارات ضمن "بیهوده" خواندن حمایت واشنگتن از اسلام‌آباد از تغییر سیاست دولت خود در قبال ادامه کمک مالی به پاکستان خبر داده بود و اسلام آباد را به اهمال در مبارزه با تروریسم متهم کرده بود.

آقای ترامپ در نخستین اظهار نظر خود در سال نو میلادی، پاکستان را متهم کرده که با وجود دریافت میلیاردها دلار کمک مالی از آمریکا، به "مهد و مامن تروریست‌ها" تبدیل شده و مانع اصلی بر ثبات اوضاع در افغانستان است.

حق نشر عکس Twitter
Image caption ترامپ: ایالات متحده آمریکا در ۱۵ سال گذشته بطور احمقانه‌ای بیش از ۳۳ میلیارد دلار به پاکستان کمک کرده است و آنها(پاکستان) به ما هیچ جیز به جز دروغ و فریبکاری نداده‌اند. آنها رهبران ما را احمق فرض می‌کنند. آنها با کمترین کمک به تروریست‌هایی که ما به دنبالشان هستیم پناه می‌دهند.

معترضان پاکستانی روز سه‌شنبه هم‌زمان با آتش زدن پرچم آمریکا این اظهارات آقای ترامپ در شبکه اجتماعی توییتر را اهانت به پاکستان خواندند و از دولت این کشور خواستند که در روابط خود با واشنگتن تجدید نظر کند.

در همین حال، از اسلام آباد گزارش شده که اعضای شورای امنیت ملی این کشور امروز (سه‌شنبه دوازدهم دی ماه/ دوم ژانویه) در جلسه‌ای فوق العاده درباره اظهارات آقای ترامپ و چشم‌انداز روابط دیپلماتیک با آمریکا گفتگو می‌کنند.

سفیر آمریکا در اسلام آباد هم برای ادای توضیحات و اعلام مراتب اعتراض دولت پاکستان به وزارت خارجه این کشور احضار شده است.

ناظران می‌گویند تنش در روابط میان پاکستان و آمریکا در یک سال گذشته و از زمان بر سر کار آمدن آقای ترامپ، زمینه‌ساز نزدیک شدن اسلام‌آباد به پکن و مسکو شده است.

پاکستان از متحدان استراتژیک آمریکا در خاورمیانه محسوب می‌شود و بخش بزرگی از پشتیبانی نیروهای آمریکایی در افغانستان هم از خاک پاکستان و مسیر زمینی این شکل می‌گیرد.

آقای ترامپ روز گذشته ضمن اعلام استراتژی جدید خود و انتقاد از پاکستان گفته بود: "پاکستان به سازمان‌هایی پناه داده که هر روز تلاش می‌کنند مردم ما را بکشند. ما به پاکستان میلیاردها دلار پرداخت کرده‌ایم ولی آن‌ها به تروریست‌هایی پناه داده‌اند که ما با آن‌ها می‌جنگیم. این وضع باید تغییر کند و این تغییر فورا انجام خواهد شد. هیچ همکاری نمی‌تواند در مورد کشوری که به شبه نظامیان و تروریست‌هایی که نظامیان و مقامات آمریکایی را هدف قرار می‌دهند، دوام یابد."

با وجود این، آقای ترامپ معتقد است پاکستان با وجود دریافت بیش از ۳۰ میلیارد دلار کمک در پانزده سال گذشته، اقدام جدی برای مبارزه با گروه‌های جهادی و تروریستی در این کشور نکرده است و پناه گرفتن کسانی چون اسامه بن لادن، رهبر سابق گروه القاعده در پاکستان هم گواهی بر این مدعی بوده است.