انتقاد و خشم علیه انتشار تصویر یک جسد از سوی چهره معروف یوتیوب

شبکه یوتیوب لوگان پال بیش از ۱۵ میلیون نفر مشترک دارد حق نشر عکس YOUTUBE/Logan Paul
Image caption شبکه یوتیوب لوگان پال بیش از ۱۵ میلیون نفر مشترک دارد

لوگان پال، از چهره‌های معروف شبکه یوتیوب پس از انتشار تصویر جسد یک مرد ژاپنی، با انتقاد شدید روبرو شده و وادار به عذرخواهی شده است.

منتقدان این سلبریتی آمریکایی را به نقض حریم خصوصی قربانی خودکشی و استهزاء جسد متهم می‌کنند.

ویدئویی که او اخیرا منتشر کرده و تا پیش از حذف شدن چند میلیون بیننده داشته جسد یک ژاپنی را در میان جنگل‌های دامنه کوه فوجی نشان می‌دهد؛ جایی که برای ژاپنی‌ها مکانی شناخته شده و محترم برای خودکشی محسوب می‌شود.

در این ویدئو لوگان پال و همراهانش در جنگل آئوکیگاهارا راه می‌روند و در خلال این گردش‌گری به جسد مردی که خودکشی کرده برمی‌خورند؛ آنها همزمان با شگفت‌زدگی و بهت به جسد نزدیک می‌شوند و حتی درباره آن مزاح هم می‌کنند.

همین موضوع سبب شده هزاران نفر از بینندگان شبکه یوتیوب لوگان پال، رفتار او را "بی‌احترامی" به جسد و "مشمئزکننده" تفسیر کنند.

شبکه این سلبریتی دنیای یوتیوب بیش از ۱۵ میلیون مشترک دارد.

پس از بالاگرفتن انتقادهای خشمگین از این چهره آمریکایی، لوگان پال با انتشار ویدئویی از بییندگان عذرخواهی کرد و گفت قصدش "اطلاع‌رسانی درباره خودکشی" بوده اما خود را مبرا از اشتباه نمی‌داند چرا که "او هم آدمیزاد است".

"من شرمنده و سرافکنده هستم و از کاری که کردم خجلم."

ژاپن در میان کشورهای صنعتی جهان با سریع‌ترین رشد نرخ خودکشی روبروست و جنگل آئوکیگاهارا یکی از مقصدهای معروف خودکشی‌کنندگان دراین کشور است.

در حالی که ژاپن از بیم عمومی و عادی کردن پدیده خودکشی، آمار مربوط به آن را رسما اعلام نمی‌کند، در جای جای جنگل آئوکیگاهارا تابلوهایی نصب شده که بازدیدکنندگان را به دریافت مشاوره و مراکز پیش‌گیری از خودکشی راهنمایی می‌کند.

'مردک اشغال'

این ویدئوی کوتاه بخشی از مجموعه گزارش‌هایی است که لوگان پال در سفرش به ژاپن تهیه کرده است.

او و همراهانش در این مجموعه گزارش‌ها به میان جنگل آئوکیگاهارا می‌روند تا ابعاد "سحرآمیز و نفرین" شده آن را که شهرت جهانی پیدا کرده برای بینندگانش تشریح کنند.

در این ویدئو، او و همراهانش پس از مدت کوتاهی از ورود به جنگل با یک جسد روبرو می‌شوند.

سپس آنها به جسد نزدیک می‌شوند و دوربین نماهای نزدیکی از این پیکر بی‌جان که تنها صورت آن شطرنجی شده را نشان می‌دهد.

لحظه‌ای بعد یکی از اعضای گروه که در نمای مقابل دوربین دیده نمی‌شود می‌گوید: "حالم خوب نیست" و لوگان پال پاسخ می‌دهد: "چیه! تا حالا از نزدیک مرده ندیدی؟!" و بعد می‌خندد.

هویت جسد مردی که در این ویدئو دیده می‌شود هنوز علنی نشده است.

اگرچه برخی این ویدئو لوگان پال را تلاشی برای آگاهی بخشی درباره افزایش خودکشی در ژاپن تعبیر کرده‌اند، اغلب واکنش‌ها به آن تا امروز (سه‌شنبه دوم ژانویه) منفی بوده است.

بسیاری رفتار او را "نامناسب و بی‌حرمتی" ارزیابی کرده‌اند و خواستار حذف شبکه او بروی یوتیوب شده‌اند.

یکی از منتقدان در توییتر این سلبریتی یوتیوب را "مردک آشغال" نامیده و نتیجه گرفته است که او با عمد و قصد قبلی جسد مرد خودکشی کرده را به استهزاء گرفته است.

اما کاربر دیگری با حمایت از لوگان پال عمل او را سنجیده خوانده و گفته این اشتباه او را می‌بخشد.