۱۱ شاهزاده سعودی معترض به قطع مواجب دستگیر شدند

رسانه های عربستان می‌گویند این تجمع اعتراضی در یکی از قصرهای سلطنتی در ریاض برگزار شده حق نشر عکس AFP
Image caption رسانه های عربستان می‌گویند این تجمع اعتراضی در یکی از قصرهای سلطنتی در ریاض برگزار شده

گروهی از شاه‌زادگان سعودی که به قطع پرداخت هزینه‌های آب و نوشابه‌های انرژی‌زا معترض بودند، بازداشت شده‌اند.

اسامی این شاه‌زادگان اعلام نشده اما گفته شده تجمع اعتراضی آنها در یکی از قصرهای ریاض شکل گرفته بوده است.

عربستان به تازگی تلاش‌هایی‌ برای اصلاحات اقتصادی آغاز کرده و به دنبال کاهش وابستگی خود به درآمد نفت است.

کاهش بودجه خدمات عمومی و حذف برخی از یارانه‌های دولتی بخشی از برنامه ریاضت اقتصادی ریاض بوده و این کشور برای نخستین بار مالیات ۵ درصدی برای اکثر کالاها از جمله مواد غذایی وضع کرده است.

هم‌زمان بهای بنزین در این کشور تقریبا دو برابر شده و قبض‌های برق و آب هم با افزایش نرخ در کنار وضع مالیات همراه شده‌اند.

روز شنبه (ششم ژانویه - ۱۶ دی) وبسایت خبری سبق در عربستان ضمن انتشار خبر دستگیری این شاهزادگان معترض، گزارش کرد آنها به صدور حکم اعدام برای یکی از عموزادهایشان‌ هم اعتراض کرده‌اند.

خبرگزاری رویترز هم روز جمعه خبر داد موفق شده حکم دستگیری شاهزادگان معترض را از نزدیک ببیند که در آن "برهم زدن نظم عمومی" علت بازداشت آنان ذکر شده بوده است.

اواخر سال گذشته میلادی، عربستان چندین وزیر و شاهزاده را به اتهام فساد مالی بازداشت کرد و علت آن را بخشی از تلاش جدید خود برای مقابله با فساد اقتصادی برشمرد.

بسیاری این اقدامات را بخشی از تلاش محمد بن سلمان، ولیعهد جوان این کشور می‌دانند که سال گذشته به قدرت رسید و وعده اصلاحات گسترده در این کشور را داد.

خاندان سلطنتی در عربستان بسیار گسترده است و تعداد شاهزادگان این کشور به حدود ۱۰۰۰ نفر می‌رسد هر چند آنها به لحاظ برخورداری از ثروت و مناسب قدرت با یکدیگر بسیار متفاوتند.

بیشتر بخوانید

بازداشت گسترده شاهزاده‌های سعودی به اتهام 'فساد'

پادشاه عربستان حقوق کارمندان دولت را افزایش داد

موضوعات مرتبط