صاعقه در برزیل هشتاد گاو را کشت

گاوها

مزرعه‌ای در جنوب شرق برزیل با پیامدهای یکی از غیر عادی‌ترین و هولناک‌ترین‌ کشتار حیوانات دست و پنجه نرم می‌کند.

سه‌شنبه گذشته صاعقه‌ای در جریان یک توفان شدید، دست کم ۸۴ گاو نر و ماده در آن واحد کشت. این حادثه در روستای پِدرِگولو در ایالت سائوپائولوی برزیل رخ داد.

رسانه‌های محلی می‌گویند که این حیوانات زمان مرگ زیر درخت‌های مزرعه پناه گرفته بودند.

این تعداد تلفات بیشترین میزان مرگ و میر حیوانات به دلایل طبیعی و به صورت هم‌زمان درسال‌های اخیر در برزیل بود و حدود ۱۰۰ هزار دلار زیان روی دست صاحبان مزرعه کابرئووا گذاشت. این میزان خسارت به این دلیل بود که به گفته اعضای خانواده یکی از صاحبان مزرعه، این گاوها بیمه نبودند و به همین دلیل دریافت غرامت برای آنها امکان‌پذیر نیست.

گوشت گاو صاعقه‌زده

آن چه که اوضاع را برای مالکان مزرعه بدتر کرد این بود که مقام‌های محلی تشخیص دادند که گوشت گاوهایی که در این حادثه کشته شدند، قابل خوردن نیست.

یکی از مسئولان محلی وزارت کشاورزی برزیل به بی‌بی‌سی گفت "توصیه ما این است که لاشه حیوانات باید دفن یا سوزانده شود. کیفیت گوشت دامی که صاعقه زده قابل تأیید نیست چون در این حادثه خون خیلی سریع‌تر منعقد می‌شود و به همین دلیل خون کافی از بدن حیوان نمی‌رود؛ روندی که لازمه پیشگیری از آلوده شدن گوشت است."

حق نشر عکس Norwegian Environmental Agency
Image caption در تابستان سال ۲۰۱۶ صاعقه در نروژ بیش از ۳۰۰ گوزن را کشت

با این که حجم خسارت کشتار کابرئووا بسیار زیاد بود، اما کشته شدن حیوانات با صاعقه پدیده چندان نادری نیست. بنا بر تحقیقات دانشگاهی این نوع مرگ علت حدود ۸۰ درصد تلفات حیوانات در حوادث طبیعی در آمریکا است.

تجمع خطرناک

مرگ انسان‌ها در اثر صاعقه‌زدگی هم پدیده خارق‌العاده‌ای نیست. آمار می‌گوید سالانه حدود ۲۴ هزار نفر با صاعقه جان خود را از دست می‌دهند.

تفاوت در اینجاست که بر خلاف انسان‌ها، حیوانات زمان بیشتری را در فضاهای بیرونی می‌گذرانند و به همین دلیل بیشتر در معرض خطرات طبیعی هستند. علاوه بر این حیوانات تمایل دارند که هنگام توفان دور هم جمع شوند که این خود آنها را به هدف آسان‌تری برای صاعقه تبدیل می‌کند. پناه گرفتن زیر درخت هم کمکی به آنها نمی‌کند.

Image caption صاعقه‌زدگی یکی از دلایل اصلی تلف شدن حیوانات در طبیعت است

در حالی که کارشناسان می‌گویند حدود ۷۰ درصد انسان‌ها از صاعقه‌زدگی جان سالم به در می‌برند.

اما جثه حیوانات اهلی مثل گاو بزرگ‌تر از انسان است که این خود باعث افزایش میزان آسیب بافتی در اثر برق‌گرفتگی می‌شود. علاوه بر این صاعقه به ندرت به صورت مستقیم به انسان‌ اصابت می‌کند و در عوض از طریق بار الکتریکی ایجاد شده روی زمین آنها را دچار می‌کند.

صاعقه‌زدگی در انسان‌ها می‌تواند باعث ایست قلبی یا وقفه تنفسی شود، اما تأثیر آن در حیوانات بدتر است چون جریان از تمام بدن آنها بین پاهای جلو و عقب رد می‌شود و سطح بزرگ‌تری بین نقطه ورود و خروج به وجود می‌آورد که این خود باعث آسیب جدی‌تر به آنها می‌شود.

موضوعات مرتبط