آخرین تلاش آنگلا مرکل برای تشکیل دولت ائتلافی در آلمان

آنگلا مرکل حق نشر عکس Getty Images

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، دور جدید مذاکرات برای تشکیل دولت ائتلافی در این کشور را از امروز یکشنبه ۷ ژانویه( ۱۷ دی) آغاز کرده است.

این مذاکرات با هدف پایان دادن به بن‌بست سیاسی ایجاد شده در این کشور انجام می‌شود.

قرار است این مذاکرات به مدت ۵ روز ادامه یابد.

به جز خانم مرکل از حزب دموکرات مسیحی، اتحادیه سوسیال مسیحی و همچنین حزب سوسیال دموکرات هم در این مذاکرات حضور دارند.

دلیل این بن‌بست سیاسی چیست؟

در ۱۲ سال گذشته که خانم مرکل زمام امور را در آلمان در دست داشت، حزب چپ میانه سوسیال دموکرات هشت سال گذشته را مشترکا به همراه حزب راست میانه دموکرات مسیحی در قدرت بود.

اما پس از نتایج تاریخی ضعیف سوسیال دمکرات‌ها در انتخابات سپتامبر گذشته، مارتین شولتس، رهبر این حزب، وعده داد که به جمع مخالفان دولت خواهد پیوست.

فشارها بر حزب سوسیال دموکرات از نوامبر گذشته افزایش یافته است، یعنی از زمانی که خانم مرکل نتوانست ائتلافی را با حزب دموکرات آزاد و همچنین حزب سبزها تشکیل دهد.

خانم مرکل حال باید رهبران حزب سوسیال دموکرات را متقاعد کند که به اندازه کافی اهداف مشترکی بین این حزب و حزب راست میانه دموکرات مسیحی وجود دارد که بتوان مذاکرات رسمی تشکیل ائتلاف را تا ماه مارس یا آوریل آغاز کرد.

متحدان آلمان در اتحادیه اروپا از جمله فرانسه که این کشو را عامل مهمی در ثبات این اتحادیه می‌دانند به موفقیت خانم مرکل در تشکیل دولتی ائتلافی امیدوارند.

اما براساس یک نظر سنجی انجام شده، از هر سه رای دهنده، یک نفر معتقد است که مذاکرات امروز به نتیجه‌ای نخواهد رسید. هر چند که ۵۴ درصد گفته‌اند که ایجاد "ائتلافی عمده" از احزاب بزرگ می‌تواند اتفاقی مثبت برای آلمان باشد.

مهاجرت، اوضاع اروپا، وضعیت مالیات‌ها و سیستم خدمات درمانی از جمله موضوعات مهم در این دور از مذاکرات است.

بن‌بست در مذاکرات تشکیل دولت ائتلافی آلمان

بزرگترین قمار سیاسی آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان

در صورت شکست مذاکرات، چه اتفاقی میافتد؟

در صورت شکست این مذاکرت، خانم مرکل احتمالا با حمایت سوسیال دموکرات‌ها دولتی در اقلیت با حزب سبزها تشکیل می‌دهد. هر چند که او قبلا گفته که در نهایت برگزاری یک انتخابات دیگر را ترجیح می‌دهد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مارتین شولتس، رهبر حزب سوسیال دموکرات و آنگلا مرکل، رهبر حزب دموکرات مسیحی

تحلیل: آیا دولتی تا عید پاک تشکیل میشود؟

دمین مک‌گینس، خبرنگار بی بی سی در برلین

بیش از سه ماه از انتخابات در آلمان می‌گذرد که این طولانی‌ترین زمان برای این کشور برای تشکیل یک دولت ائتلافی بشمار می‌رود.

این یک بحران نیست و هنوز یک دولت موقت در این کشور به کار مشغول است. اما این به معنای آن است که گرفتن تصمیماتی مهم درباره آینده آلمان و اتحادیه اروپا فعلا امکان پذیر نیست.

به همین دلیل فشاربرای تشکیل دولتی ائتلافی در جریان است. اگر مذاکراتی که از امروز آغاز شده به خوبی پیش برود باید تا ایستر/عید پاک ( تقریبا اواخر مارس) دولتی در آلمان تشکیل شود.

اختلاف نظرهایی بر سر مسائلی از جمله مهاجرت و مالیات‌ها وجود دارد، اما احزاب شرکت کننده در این مذاکرات نقطه نظرات مشترکی هم دارند.

هیچ یک از احزاب با ایده‌هایی دیگر به جای توافق بر سر تشکیل دولت ائتلافی موافق نیستند. راه حل‌های دیگری مثل تشکیل یک دولت اقلیت بی ثبات و یا برگزاری انتخاباتی دیگر که هر دوی این‌ها به معنای یک دوره طولانی بی ثباتی برای کشور خواهد بود.

موضوعات مرتبط